13.05.2022 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V nejisté době vsaďte na spolehlivého dodavatele elektřiny

Rostoucí ceny elektřiny jsou fenoménem, ​který má dopad na stále vyšší náklady na údržbu. S růstem cen roste počet lidí, kteří si uvědomují skutečné výhody úspor. Proč vsadit na nového dodavatele elektřiny, aby se vám dařilo? Máme pro vás pár tipů na toto téma.

Máte právo vybrat si svého dodavatele elektřiny sami

Snížit spotřebu elektřiny můžeme nákupem úsporných žárovek, odpojením elektrospotřebičů od zdroje, změnou návyků a končíme výběrem nového dodavatele. Přes rostoucí povědomí spotřebitelů není změna dodavatele energie stále příliš populární. Váš dodavatel elektřiny by měl být stabilní firma, s dlouhou historií a s dohledatelnými referencemi zákazníků.

Změna dodavatele elektřiny – jak to funguje v praxi?

Při prvním rozhodování o změně dodavatele elektřiny se vyplatí seznámit se s informacemi o průběhu tohoto procesu a nezbytných formalitách. Samotný postup probíhá hladce a není spojen s žádnými většími obtížemi. Změnu dodavatele elektřiny lze provést samostatně nebo prostřednictvím specializovaných srovnávačů cen elektřiny nebo přímo u nového dodavatele. V případě druhého řešení a vybraných srovnávacích webů se postarají o veškeré formality, např. ukončení smlouvy nebo uzavření smlouvy o poskytování distribučních služeb. Jedinou povinností odběratele je vypořádání s dosavadním dodavatelem.

Vyplatí se to?

Všichni zákazníci mají možnost svobodně a zdarma si vybrat dodavatele elektřiny. Na trhu jsou různé tarify šité na míru konkrétní skupině příjemců, akce pro nové zákazníky i nižší sazby poplatků na konkrétní dobu trvání smlouvy. Přes mnoho atraktivních nabídek a balíčků nabízených dodavateli elektřiny se mnozí stále zdráhají měnit dodavatele elektřiny. Změna dodavatele elektřiny a výběr správného tarifu přitom může přinést skutečné úspory každé domácnosti.

Na co se zaměřit?

Nižší poplatek za elektřinu je jen jedním z kritérií při výběru nového dodavatele elektřiny. Je třeba si dát pozor i na dobu trvání smlouvy se současným prodejcem, neboť v některých případech může být její předčasné ukončení spojeno s dalšími náklady. Ověřte si zejména takové informace, jako jsou dostupné platební možnosti, doba trvání smlouvy a podmínky pro odstoupení od smlouvy a vznik případných finančních sankcí při příští změně dodavatele. Někteří prodejci se vás snaží nabádat k využívání doplňkových služeb, za které si také budete muset zaplatit.

S každým dalším rokem přibývá lidí, kteří se rozhodují pro nového dodavatele elektřiny. Povědomí o úsporných postupech je důležité, zvláště s ohledem na velký podíl účtů za elektřinu v rozpočtu domácnosti. Změna stojí za zvážení pouze tehdy, může-li přinést výhody. Najít lepšího prodejce může být časově náročné. Zatímco proces změny dodavatele elektřiny je poměrně rychlý a jednoduchý, výběr samotného dodavatele může být časově náročný. Nejprve byste měli porovnat nabídky mnoha různých společností, například pomocí kalkulačky dostupné na webu prodejce nebo na základě nabídek zpracovaných prodejcem. Také byste si měli pečlivě přečíst všechny předpisy a smlouvy, spočítat si sazby za kWh sami a dát si pozor na další náklady, aby byl účet za elektřinu u nového dodavatele skutečně nižší než dosud.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down