V Pardubickém kraji jsou výnosy obilnin lepší než loni

V Pardubickém kraji jsou žně prakticky u konce. Zemědělcům zbývá sklidit pouze tři desítky hektarů ovsa. V regionu byly vysety obilniny celkem asi na 80 000 hektarů a řepka zaujímala více než 26 000 hektarů. Výnosy obilnin jsou podle statistiky mírně lepší než loni, zatímco u řepky se naopak výnos na hektar mírně zhoršil. Vyplývá to z údajů Ministerstva zemědělství.

Výnosy z jednoho hektaru dosahují zatím letos celkem u obilovin 6,5 tuny, loni výnos činil 6,42 tuny. Lepší průměrné výsledky jsou u jarní pšenice, ozimého i jarního ječmene, žita, ovsa a tritikale. Slabší výnosy byly u ozimé pšenice.

Pole s obilninami letos zabírala 80 337 hektarů, loni byla plocha s obilovinami o 964 hektarů menší. Výsledky se liší podle regionů.

Na Chrudimsku v nížině se projevuje vážný nedostatek srážek. Vždy se oblasti vyhnou. Produkce i kvalita je slabá. Výše položené oblasti regionu jsou na tom proti jiným letům lépe, řekl předseda Okresní agrární komory v Chrudimi Jaroslav Kopista.

Sklizeň řepky skončila předminulý týden s horšími výsledky než loni. Statistiky uvádějí výnos 3,2 tuny z hektaru, loni výnos mírně převýšil 3,5 tuny z hektaru. Řepkou zemědělci letos oseli 26 160 hektarů, což je o 1956 hektarů méně než v roce 2016.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down