V Pardubickém kraji sklízejí poslední pole s obilninami, sklizeň řepky skončila

Sklizeň obilovin v Pardubickém kraji se chýlí ke konci, zemědělci sklidili téměř 94 procent osetých ploch. Příští týden by již mohli žně završit. Sklizeň řepky skončila minulý týden s horšími výsledky než loni. Vyplývá to ze statistiky Ministerstva zemědělství.

Průměrné výnosy obilovin jsou v kraji letos o něco lepší, zatím převyšují 6,5 tuny z jednoho hektaru. Zemědělské podniky jsou podle ředitele svitavské agrární komory Josefa Graciase spokojené.

Gracias připustil, že výnosy jsou i lokální záležitost. Některá pole byla zasažena kroupami, přívalovými dešti. Ne všichni měli úrodu dobrou. Ale pokud vzali průměr za okres, je zhruba o půl tuny větší, dodal.

Pole s obilovinami letos zabírala 80 337 hektarů, loni byla plocha s obilovinami o 964 hektarů menší. Na Svitavsku podle odhadů skončí žně v příštím týdnu, zbývá sklidit pole ve výše položených oblastech, například v okolí Poličky, uvedl Gracias.

Řepkou zemědělci letos oseli 26 160 hektarů, což je o 1956 hektarů méně než v roce 2016. Krajské výnosy u řepky jsou po konci sklizně 3,2 tuny z jednoho hektaru, loni přesáhly 3,5 tuny. U řepek je to podle Graciase horší. V důsledku počasí a přezimování je v průměru o půl tuny menší výnos, než je obvyklé.*

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down