Srovnávat intenzitu zemědělské výroby v České republice s intenzitou v zemích Evropské unie není objektivně možné. Souvisí to totiž s úrovní farmářských cen a různých podpor. Pokud by u nás byly stejně vysoké jako v EU, tak intenzita českého zemědělství by nebyla nižší. Prohlásil to ministr zemědělství Jan Fencl na konferenci Agra Europe věnované přípravám kandidátských zemí střední a východní Evropy na vstup do Unie, která dnes začala v Praze.
Zahraničním účastníkům, kteří se převážně účastní dvoudenní konference v pražském hotelu Hilton, přiblížil ministr Fencl ve svém úvodním vystoupení podmínky pro zemědělské podnikání v ČR. Za hlavní současné problémy agrárního sektoru označil ohrožení části zemědělských podniků v důsledku vysoké zadluženosti a pokles konkurenceschopnosti odvětví jako celku. Nepříznivá je podle ministra také nízká výnosnost kapitálu v potravinářském průmyslu, jehož rozsah je větší, než by bylo potřeba.
Přednosti, které má Česká republika pro začlenění do Unie, spatřuje Fencl především v důvěrné znalosti managamentu v oblasti technologií zemědělské výroby, v přirozené podnikavosti značné části lidí, která umožnila i v obtížných podmínkách vytvořit prosperující podniky. „Naší výhodou je také redukovaná, ale fungující výzkumná sféra a možná i vyspělé vysoké a střední zemědělské školství,“ řekl ministr. Předpokládá, že ČR využije svých komparativních výhod, mezi něž zařadil rozvoj výroby a exportu některých komodit, netradiční produkci, jako je bionafta, biolíh, biomasa. Na širší využití podle ministra čekají také výroba krajinných specialit, finalizace zemědělských produktů na farmách a agroturistika.
Na konferenci budou o stavu předstupních příprav v oblasti zemědělství informovat také maďarský a slovinský ministr zemědělství a zástupci Polska. Na programu jsou přednášky zástupců Evropské komise, OECD, Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Za ČR vystoupí také Tomáš Doucha, ředitel Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky, o trhu s masem pohovoří Radko Jung, ředitel firmy Animalco.