V případě sucha může posloužit mobilní potrubí Správy státních hmotných rezerv

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) dokáže v případě sucha přivést mobilním potrubím vodu až ze vzdálenosti 30 kilometrů. Pracovníci firmy, kteří budou požádáni o pomoc, mohou být na potřebném místě, kde by byl nedostatek pitné vody, spolu s cisternami, úpravnou vody nebo mobilním tlakovým potrubím do dvou hodin. Uvedl to předseda SSHR Pavel Švagr.

Podle Švagra pracovníci firmy ještě nikdy na boj se suchem nasazeni nebyli. O jejich vyslání do terénu rozhoduje vždy resortní ministr, pod kterého problém spadá. V případě sucha by šlo o šéfa zemědělského resortu Mariana Jurečku. Sucho může být čím dál tím větším problémem, ale to se ukáže v příštích letech, řekl Švagr.
Podle něho se v případě nedostatku pitné vody mohou buď klasicky nasadit cisterny, které vodu dovezou. Další možností je využití špinavé stojaté vody, která se může vyčistit v mobilní úpravně vod. SSHR disponuje dvěma typy, jedna vyčistí 2000 litrů za hodinu, druhá 5000 litrů za hodinu. Podle předsedy SSHR je tento výkon dostatečný.
SSHR může techniku vypůjčit úřadům, hasičům, policii, záchranářům nebo havarijní službě. Tyto instituce ji ale můžou zapůjčit i fyzickým osobám.
Podle poslední týdenní zprávy Českého hydrometeorologického úřadu bylo silné nebo mimořádné sucho skoro ve třetině vrtů zkoumajících podzemní vody. U přibližně poloviny byla hladina v mezích normálu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down