V prodejnách Albert inspekce zjistila falšovaný slunečnicový olej

Prodejny Albert musí stáhnout z prodeje maďarský rostlinný olej Vénusz v litrovém balení. Na obale je totiž uvedeno, že je to jednodruhový slunečnicový olej, ale laboratorní rozbor Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) prokázal, že se jedná o vícesložkový olej. Uvedl to mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Příměs jiného oleje tvořila desítky procent obsahu.

Inspekce zatím neví, kolik litrů je potřeba stáhnout z oběhu. Prodejce to musí SZPI nahlásit v rámci nařízené součinnosti. Také s ním bude zahájeno správní řízení o uložení pokuty za klamání spotřebitele, poznamenal Kopřiva.

Olej není zdraví nebezpečný, pouze výrobce a prodejce uvádí spotřebitele v omyl. O jaké jiné druhy přimíchaných olejů se jedná, inspekce nesdělila, podle Kopřivy to patrně bude nějaký levnější typ oleje. Výsledky SZPI získala na základě zjištěné hodnoty mastných kyselin, doplnil mluvčí.

Jedná se o šarži s minimální trvanlivostí do 10. června 2017. U následující šarže musí prodejce udělat laboratorní rozbor na vlastní náklady.

Nahrazování dražší složky levnější složkou je poměrně častým prohřeškem výrobců potravin. Jedná se převážně o masné či mléčné výrobky.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *