V rezervaci Meandry Lužnice u Třeboně přibyly tři samice pratura

V přírodní rezervaci s názvem Meandry Lužnice u Třeboně na Jindřichohradecku přibyly tři mladé samice pratura. Ochranáři je tam převezli z rezervace ve středočeských Milovicích. Samice pratura doplní v lokalitě stádo divokých koní, které je zde od roku 2020. V tiskové zprávě o tom informoval Dalibor Dostál z projektu Česká krajina.

,,Nejlepších výsledků dosahuje vždy kombinace různých druhů velkých kopytníků. Každý se zaměřuje na odlišné typy vegetace a díky tomu je výsledkem pastvy velkých kopytníků bohatá a pestrá krajina. Zatímco divocí koně se více věnují agresivním druhům trav, pratuři spásají ve větší míře některé druhy plevelů nebo náletových křovin," řekl. Na vzniku rezervace Meandry Lužnice se podíleli soukromí vlastníci pozemků, CHKO Třeboňsko a právě Česká krajina. ,,V době, kdy se těžká ruční práce a přítomnost lidí v krajině rychle vytrácí, mohou zvířata adaptovaná na pastvu ve vlhkých podmínkách úspěšně suplovat dotovaný drahý ochranářský management v chráněných územích a bránit zarůstání těchto cenných mokřadních lokalit křovinami a jednotvárnou vegetací," uvedl Ladislav Rektoris, botanik a zástupce ředitele Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Rezervace Meandry Lužnice má rozlohu 24 hektarů. Podle ochranářů je svým způsobem unikátní lokalitou v České republice. ,,Je to poprvé v historii českých pastevních rezervací, kdy je paseno divoké jádro záplavové zóny většího neregulovaného vodního toku,“ dodal Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down