Válka na Ukrajině zvýšila přebytek polských jablek, trpí tím i čeští sadaři

Válka na Ukrajině zcela zastavila vývoz polských jablek na východ. Na trhu se kvůli tomu dál zvýšil přebytek polských jablek za nízké ceny, čímž trpí i čeští pěstitelé. Na dnešních Ovocnářských dnech v Hradci Králové to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Prodej jablek se ztrátou bude podle něj mít pro české ovocnáře neblahé důsledky pro další období.

Tíživé ekonomické situace ovocnářů si je vědom i ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). "Pěstitelé jablek dlouhodobě čelí levné konkurenci z Polska," řekl ministr ovocnářům. Poláci se podle něj snaží nadprodukci prodat kde se dá a za každou cenu, a to i pod výrobní náklady.
Levná jablka se začala z Polska do ČR dovážet především po roce 2014, odkdy Polsko nemůže po ruském embargu vyvážet svou nadprodukci jednoho milionu tun jablek do Ruska. Od letošního ledna se k tomu přidalo i embargo na vývoz polských jablek do Běloruska.
"Tou největší bariérou v obchodu je ale až samotný konflikt, kdy jablka teď nejde nijak vozit, a to ani pokoutně. V Polsku je nyní kvantum jablek, která nenajdou zákazníka. Je to obrovský průšvih," řekl Ludvík. Kvůli nedostatku kontejnerů Poláci podle něj nejsou schopni dodávat ani do Afriky, kam část úrody jablek v minulých letech začali vyvážet.
Jablka z Polska mohou nyní obchodníci pořídit i s nevratným obalem pod 30 centů za kilogram, v přepočtu za necelých 7,50 koruny. Této situace obchodníci podle Ludvíka využívají, když chtějí prodávat české ovoce za polské ceny. "Obchodníci sem pustí levnou polskou produkci. A pokud ji chceme nahradit, tak za polské ceny, jinak prý máme smůlu," řekl Ludvík.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down