Včelařské učiliště v Nasavrkách má novou výcvikovou halu

Střední odborné učiliště včelařské v Nasavrkách na Chrudimsku má novou výcvikovou halu. Učni se v ní připravují zvládat řemeslo, stáčejí med, pracují s voskem nebo pečují o úly. Uvedl to ředitel školy Josef Lojda.

Hala má dvě části. V patře jsou různé druhy úlů. V přízemí jsou technologie pro získávání medu a vosku. Stroje jsou vhodné pro včelaře, kteří mají hodně včelstev, stovku a více. Umožní jim snadnější získávání včelích produktů.
"U vytáčení linky na med není potřeba ruční síla, medomed je velkokapacitní, vytáčí až 40 plástů najednou. Další je linka na zpracování vosku a pak na výrobu mezistěn," řekl Lojda.
V poslední době se objevuje falšovaný vosk, který obsahuje i parafín, na trhu jsou i vosky od včelstev ošetřovaných chemicky. Včelaře proto škola učí, aby si hlídali kvalitu vosku a ideálně si ho vyráběli sami z vlastního hospodářství, řekl Lojda. Investice stála zhruba 18 milionů korun. Škola čeká na vyúčtování evropských fondů, mohla by dostat 90 až 95 procent nákladů zpět. Pro školu je to první větší evropský projekt, v minulosti získala dotace na vzdělávání.
Škola nabízí denní a dálkové studium. Denní učně nemá, nemají o obor zájem. Dálkových studentů má 250. Poptávku ani neuspokojí. Včelaření začínají studovat také víc ženy, škola už má téměř 50 procent studentek. "Někteří naši studenti začínají s včelařením, je to pro ně koníček. Někdo si chce přivydělat a mít desítky včelstev. Jsou i zájemci, kteří si chtějí založit větší včelí farmu," řekla Lojda.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down