Ve škole ve Zlínském kraji vznikne Semínkovna, funguje jako veřejná knihovna

Ve vsetínské Základní škole Rokytnice vznikne první takzvaná Semínkovna ve Zlínském kraji. Uvedla to mluvčí vsetínské radnice Adéla Kousalová. Semínkovna funguje na podobném principu jako veřejná knihovna, lidé si zdarma vezmou osivo a po sklizni jej přinesou zpět a nabídnou dalším. Myšlenka vznikla ve Francii, v České republice již funguje několik Semínkoven. Iniciativa podporuje svobodné sdílení osiva, semínkaření a přírodní zahradničení.

Myšlenka vznikla jako reakce na vzrůstající podíl geneticky unifikovaného a často hybridního osiva, které produkuje semenářský průmysl, uvedl zástupce ředitele rokytnické školy Hynek Hromada. Mezi komerčně nabízenými produkty podle něj pomalu mizí původní odrůdy hospodářsky využívaných rostlin, které si lidé v daném regionu množili semínky po celá staletí. Ve Zlínském kraji zatím Semínkovna chybí. Přitom ve škole Rokytnice několik let ve školní přírodní zahradě pěstují bylinky, koření, zeleninu, ovoce, květiny, ve sbírce mají i původní odrůdy obilnin a dalších rostlin tradičně pěstovaných na Valašsku, poznamenal Hromada. Velkou část škola množí z vlastního osiva.

Lidé mohou v Semínkovně získat semínka zeleniny, ovoce, květin, koření i divokých rostlin. Rostliny je možné šířit dál, podmínkou je nekomerční využití. Pokud chtějí lidé do Semínkovny přispět vlastním osivem, mělo by pocházet ze zdravých rostlin, chemicky neošetřených, pěstovaných bez použití hnojiv. "Semena nesmí pocházet z rostlin, na které se vztahuje některé z platných zákonných ujednání omezující jejich volnou distribuci, nesdílíme ani osivo invazních či zákonem chráněných nebo zakázaných druhů. Celá iniciativa je založena na dobrovolnosti a vzájemné důvěře," řekl Hromada.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down