Vejce kontaminovaná nebezpečným insekticidem se objevila i v Maďarsku

Vejce a výrobky z vajec kontaminované jedovatým insekticidem fipronil se po řadě jiných evropských zemích objevily i v Maďarsku. S odvoláním na místní úřad pro bezpečnost potravin NÉBIH o tom informovala agentura MTI.

Odborníci z úřadu našli fipronil ve čtyřech vzorcích čerstvých vajec, která se do Maďarska dostala z Německa a Polska. Nebezpečný insekticid odhalily testy také ve vaječném polotovaru, na který upozornil evropský systém rychlého varování RASFF. Tento výrobek se do země dostal rovněž z Německa.

NÉBIH ale upozornil, že koncentrace insekticidu byla ve všech vzorcích natolik nízká, že nepředstavovala zdravotní riziko. Navzdory tomu úřad nařídil stažení dotyčných potravin.

Vejce a vaječné výrobky kontaminované insekticidem fipronilem se objevily téměř ve dvou desítkách zemí Evropské unie včetně Německa, Rakouska, Belgie, Nizozemska, Polska či Slovenska. Česko mezi postiženými zeměmi není.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down