Velké oborové organizace Milka chválí, podle asociace nic neudělal

Agrární komora ČR chválí končícího ministra Jiřího Milka za vyjednávání o novém programovém dotačním období. Milek byl na post ministra nominantem komory. Podle Potravinářské komory ČR se snažil řešit vztahy mezi řetězci a potravináři. Zástupci Asociace soukromého zemědělství sdělili, že nevyužil možnost změnit české zemědělství právě v návaznosti na vyjednávání o evropských dotací v prospěch menších zemědělců. Podle nich fungoval jako prodloužená ruka koncernu Agrofert.

"Jiří Milek se snažil zúročit zkušenosti ze svého profesního života, i když v politické a úřednické rovině jde o jiný styl," řekl mluvčí agrární komory Jiří Felčárek. Milek byl dříve šéfem koncernu Úsovsko, vlastnil čtvrtinu jeho akcií. Felčárek dodal, že se Milek zasadil o udržení silné pozice resortu mezi ostatními vládními sektory, povedlo se mu také zajistit peníze na živočišnou výrobu nebo na citlivé komodity. Úspěšně podle něj také pokračoval v boji proti africkému moru prasat nebo se snažil proaktivně řešit kůrovcovou kalamitu. "Při vědomí vymezeného časového horizontu, nezbytného k seznámení se s chodem a principy práce resortu, časové i úřednické náročnosti přenesení myšlenky v praxi hodnotíme působení odcházejícího ministra jako úspěšné," dodal mluvčí. Udržení rozpočtu ocenila i Potravinářská komora ČR. "Z pohledu potravinářů se pan ministr Milek určitě snažil řešit dodavatelsko-odběratelské vztahy potravinářů a zemědělců s řetězci včetně podání na ÚOHS v souvislosti s prodejem za podnákupní ceny, což je skutečnost, která potravináře a zemědělce dosti trápí," sdělila mluvčí komory Dana Večeřová.
Ministra pochválil za podporu antibyrokratické komisi na resortu tajemník Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslav Šebek. Jinak ale nešetřil kritikou. Evropská komise podle něj chce podporovat malé zemědělce, ministerstvo zemědělství a česká vláda ale podle něj pokračují v politice podpory největších podniků. Předseda asociace Josef Stehlík řekl, že od Milka nic neočekával, takže ho ani nic nezklamalo. "Z mého pohledu se za tu dobu žádné zásadní věci neodehrály," dodal.
Milka by měl v postu ministra zemědělství vystřídat prezident potravinářské komory Miroslav Toman.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down