Od začátku letošního května nabyl účinnost zákon 59/2000 Sb., o veřejné podpoře. Stanovuje pravidla pro poskytování finančních podpor a jiných (např. daňové a celní úlevy, snížení úroků apod.) forem pomoci z veřejných prostředků. Tento zákon důrazně požadovala Evropská komise v loňské zprávě, která hodnotila stav připravenosti ČR na vstup do EU.
Podle předsedy Úřadu pro hospodářskou soutěž (ÚOHS) Josefa Bednáře, rozšiřuje zmíněný zákon významně kompetence tohoto orgánu. ÚOHS bude povolovat výjimky z obecného zákazu veřejné podpory, která by mohla i jen ohrozit hospodářskou soutěž. „Poskytovatelé veřejné podpory ji napříště nebudou moci dát na základě vlastního uvážení, ale musí požádat ÚOHS o udělení výjimky. V případech, kdy o státní pomoci rozhoduje vláda, je povinen o výjimku požádat orgán, v jehož čele stojí člen vlády, který předkládá vládě návrh na poskytnutí veřejné podpory. ÚOHS bude o udělení výjimky rozhodovat ve správním řízení, přičemž proti jeho rozhodnutí nebude možné podat rozklad. Toto rozhodnutí bude pouze přezkoumatelné soudem,“ uvedl Bednář. Podle jeho slov bude mít ÚOHS také právo kontroly, zda příjemce poskytnutou podporu využil v souladu se zákonem. Při zjištění nesrovnalostí bude ÚOHS moci zahájit řízení o zrušení poskytnuté veřejné podpory, a to nejpozději 10 let od jejího poskytnutí. Úřadu byla také zákonem uložena povinnost zpracovat seznam doposud poskytovaných veřejných podpor.
Zákon o veřejné podpoře se nevztahuje na zemědělství, jehož dotace a podpory se řídí zákonem o zemědělství. Režimu zákona však budou podléhat i veřejné podpory pro rozvoj regionů apod., které se týkají všech obyvatel venkova, tedy i zemědělců.