Veterináři budou kontrolovat kvůli mrazům napájení zvířat

Veterináři se kvůli mrazům zaměří na kontrolu napájení a krmiva u zvířat. Doporučují také v chovech větrat. Informoval o tom dnes mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Chovatelé by si měli zkontrolovat zejména u zvířat ve venkovních výbězích a na pastvinách, zda zvířata mají dostatek krmiva a vhodné napájení.

"Chovatelé mají také povinnost zabezpečit zvířatům přiměřenou ochranu před nepříznivými klimatickými podmínkami, tou může být například přístřešek," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Krmivo by měli chovatelé upravit tak, aby zvířata měla dostatek energie. "I při nízkých teplotách, jako jsou ty současné, se doporučuje v chlévech větrat, neboť suchá zima nevadí zvířatům tolik, jako vlhká zima," dodali veterináři.

Podle mluvčího Komory veterinárních lékařů ČR Josefa Dubna většinou profesionální chovatelé hospodářských zvířat vědí, co mají dělat. Lidé by však neměli zanedbávat péči ani o domácí mazlíčky, například venčení psů je při aktuálních teplotách vhodnější nechat na poledne, kdy je tepleji.

Mrazy v Česku třetí noc po sobě přepisovaly teplotní rekordy. Nové nejnižší teploty pro dnešní den meteorologové naměřili na 15 ze 148 stanic, které fungují alespoň 30 let. Mrzlo hlavně na horách. Nejníže teplota klesla v Bedřichově Nové Louce, kde teploměr ukázal minus 24,6 stupně Celsia. K minus 20 stupňům Celsia se mohou teploty podle předpovědi přiblížit také v následujících třech nocích. Mrazy mají polevit v noci na sobotu, kdy by teploty neměly klesnout výrazněji pod minus deset stupňů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down