Veterináři neplánují umísťování otrávených návnad na divočáky

Povolení umísťování otrávených návnad pro divočáky v zamořené zlínské oblasti, po čemž volali někteří odborníci, veterináři neplánují. Chtějí ale umožnit chytání prasat do klecí. Uvedl to zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.

Podle něj usmrcování prasat pomocí jedu neumožňuje platná legislativa. Při výskytu afrického moru prasat umožnili veterináři lovcům rozšíření střelby, například na možnost střílet z automobilů. Nikdy se to ale netýkalo trávení zvířat. Jak řekl, nejedná se o přijatelnou metodu z hlediska welfare. S metodou navíc nejsou dostatečné zkušenosti, žádná evropská země ji dosud ke snížení populace divokých prasat nepoužila. Instalace návnad by představovala riziko pro zvířata i lidskou populaci v poměrně hustě osídlené oblasti, dodal Majer.

V současnosti připravují veterináři mimořádné veterinární opatření, kterým by umožnili odchyt divokých prasat v zamořené oblasti, což je nyní pod pokutou zakázané.

Oblast ohniska nákazy africkým morem prasat na Zlínsku, do které je zakázán vstup, se ode dneška rozhodnutím hejtmana Jiřího Čunka zmenšila. Dotčené území nyní přesně nekopíruje správní obvody ani katastry obcí. Jeho hranice ale věrně kopírují pachové a na některých místech elektrické ohradníky rozmístněné v předchozích týdnech. Zároveň jde o reakci na očekávaný velký počet návštěvníků Barum Czech Rally, která se na Zlínsku pojede příští týden.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se potvrdila nákaza africkým morem prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína. Dosud byla choroba potvrzena u 90 divokých prasat. Počet nalezených uhynulých prasat na Zlínsku však činí 159 kusů. Do celkového počtu jsou zahrnuty i nálezy ze sousedních okresů Zlínského kraje, tedy mimo zamořenou oblast," vysvětlil Majer.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down