Veterináři: Podíl včelstev bez varroózy meziročně klesl z 28 na 22 procent

Podíl včelstev bez roztoče způsobujícího nemoc varroózu podle Státní veterinární správy (SVS) meziročně klesl z loňských 28 na letošních 22 procent. Proti uplynulému roku se zvýšil podíl včelstev s více než třemi původci nákazy na úl. Včelaři, kteří zjistí více než tři roztoče v průměru na jedno včelstvo, musejí nejpozději do 15. dubna provést léčebné ošetření všech včelstev na daném stanovišti. Sdělil to mluvčí SVS Petr Vorlíček. Varroózu způsobuje roztoč kleštík včelí.

Podíl včelstev s nálezem nad tři kleštíky včelí se letos ve srovnání s loňskem zvýšil z 14,4 na 18,4 procenta. Vzrostl ale i podíl stanovišť s žádným až třemi roztoči z 57,3 na 59,6 procenta.
"Pro plošné sledování výskytu varroózy je každoročně vyšetřena tzv. zimní měl (spad na dně úlu) z každého stanoviště včel v ČR. Vzorky zimní je chovatel povinen odevzdat k vyšetření do 15. února daného roku. Na základě výsledků vyšetření vzorků je stanoveno předjarní léčebné ošetření včelstev," uvedl Vorlíček.
Kleštík včelí parazituje na zavíčkovaném včelím plodu i na dospělých včelách. Varroóza v kombinaci s dalšími faktory, jako jsou virózy, chronické otravy, nízká úroveň zoohygieny nebo nedostatečná výživa, působí podle veterinářů postupné slábnutí včelstev, které může vést až k jejich úhynu. Chovatelé by proto měli včas provést účinná opatření k tlumení nákazy.
Čeští včelaři loni podle dat Českého statistického úřadu vyprodukovali zhruba 6100 tun medu, meziročně přibližně o 1100 tun více. Meziročně se zvýšil počet včelstev z 642 000 na 661 000. V Česku by podle dokumentu, který v roce 2016 schválila vláda, mělo být ideálně kolem 750 000 včelstev.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down