Veterináři potvrdili africký mor u prvního divočáka odchyceného do klecí

Veterináři potvrdili africký mor prasat u prvního divočáka odchyceného do klecí rozmístěných v ohnisku nákazy na Zlínsku. Jednalo se o sele odchycené v pátek ve Zlíně-Lužkovicích. U dalších dvou selat, která se s ním do klece chytila, byly výsledky testů negativní. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

V takzvané červené zóně, která kromě vysoce rizikové oblasti lemované pachovými a elektrickými ohradníky zahrnuje i několik okolních honiteb, odchytili myslivci podle Vorlíčka do klecí zatím 11 divokých prasat. Dalších 18 jich v této oblasti odstřelili. SVS však v těchto případech eviduje pouze kusy, které už byly převezeny do kafilerie a vyšetřeny na africký mor prasat. Skutečný počet odchycených a ulovených divočáků v červené zóně je podle ředitele zlínské krajské veterinární správy Františka Mahdalíka vyšší. Odstřel divokých prasat zajišťují proškolení myslivci. V nejbližších dnech se k nim připojí také policisté. Zatímco ve vysoce rizikové oblasti smějí myslivci lovit pouze dospělé kusy, ve zbývající části červené zóny je povolen i odstřel lončáků a selat.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down