Veterináři ročně vyšetří až 3000 zvířat na vzteklinu

Státní veterináři každoročně vyšetří 2000 až 3000 zastřelených nebo uhynulých zvířat na vzteklinu, letos zatím přes 2500. Soukromí veterináři pak loni vyšetřili 4000 zvířat, která napadla člověka, ani jedno nebylo nakažené. Nemoc se v ČR naposledy u volně žijícího pozemního zvířete, lišky, vyskytla před více než 15 lety. U domácího zvířete šlo o kočku v roce 2001. Před dvěma lety zjistili veterináři vzteklinu u netopýra nalezeného v pražských Riegrových sadech. Podobný případ se vyskytl i letos na konci srpna v Polsku poblíž českých hranic. Připomněl to mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček u příležitosti Světového dne boje proti vzteklině, který připadá na 28. září.

Ač v České republice není tato nemoc bezprostřední hrozbou, v rozvojových zemích představuje velký problém. Každý rok na toto onemocnění ve světě zemřou desítky tisíc lidí, zejména dětí v chudých mimoevropských zemích. Oběti jsou nejčastěji pokousány psy. Choroba se také vyskytuje v některých evropských státech, například v Rumunsku u toulavých psů. Vzteklina u lišek je pak i v Polsku. Vzteklina je virovým onemocněním teplokrevných živočichů, které napadá nervový systém. Přenosná je i na člověka. Loni poprvé v historii získal český veterinář Oldřich Matouch prestižní ocenění za zásluhy od Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) právě za boj proti vzteklině.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down