Veterináři v Libereckém kraji loni uložili 157 pokut, více než o rok dříve

Krajská veterinární správa v Libereckém kraji loni uložila provozovatelům potravinářských podniků a chovatelům zvířat 157 pokut v celkové hodnotě 1,65 milionu korun. O rok dříve vyměřila 136 pokut za 1,8 milionu korun. Loni podle krajského ředitele veterinární správy Romana Šebesty nemuseli řešit žádnou významnou nákazu hospodářských ani jiných zvířat.

,,V průběhu roku jsme objevili pouze opakující se výskyt ohnisek hniloby včelího plodu na Semilsku a jedno ohnisko moru včelího plodu taktéž v okrese Semily," uvedl dnes Šebesta v tiskové zprávě. Kraj loni ani příliš nezasáhla ptačí chřipka. Veterináři evidovali jeden případ, kdy na Českolipsku uhynuly ve volné přírodě volavky. Loni se nenaplnily ani obavy ze znovuzavlečení afrického moru prasat, i když několik případů bylo odhaleno několik kilometrů za hranicemi v Polsku a Německu. Kvůli zvýšenému riziku zavlečení afrického moru platí v kraji nařízení o intenzivním odlovu divokých prasat pro 90 honiteb. Co se týče životních podmínek zvířat a případného týrání loni veterináři v Libereckém kraji uložili pokuty za 767 000 korun. Podle Šebesty sice ubylo podnětů od veřejnosti, ale počet kontrol zůstal zhruba ve stejné výši jako o rok dříve. ,,V roce 2021 bylo tedy provedeno celkem 398 kontrol, z toho 252 na podnět občana," uvedl krajský ředitel. Na základě výsledků kontrol veterináři podle něj podali na úřady 41 podnětů k projednání přestupků na úseku ochrany zvířat proti týrání, z toho v sedmi případech zároveň i návrh na odebrání týraných zvířat. ,,V dalších 56 případech jsme vedli správní řízení s kontrolovaným subjektem, a to z důvodu porušení veterinárního a plemenářského zákona," dodal Šebesta. Za porušení předpisů v souvislosti s potravinami živočišného původu uložili veterináři v Libereckém kraji loni pokuty za více než 883 000 korun. Provedli 1695 kontrol zaměřených na dodržování veterinárně hygienických podmínek při získávání, výrobě, balení, skladování, přepravě a uvádění produktů živočišného původu na trh.* 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down