Většina bílých vajec se letos dováží z Polska

Vejce, tradiční symbol svátků jara, se před Velikonocemi budou prodávat za zhruba 3,50 Kč za kus, supermarkety na ně plánují slevy. Uvedla to předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. Většina bílých vajec se letos dováží z Polska. Velikonoční pondělí letos vyjde na 2. duben, bude tedy zhruba o 14 dní dříve než loni.

Samotní drůbežáři prodávají podle Dlouhé vejce do řetězců za zhruba 1,7o koruny za kus, což je podle ní na hranici rentability či už pod ní. Předsedkyně uvádí, že česká produkce bílých vajec je nízká, kvůli větší viditelnosti nečistot na skořápce i tenčí skořápce. Většina prodávaných bílých vajec tak podle ní bude z dovozu, nejspíš z Polska. V jednom z řetězců se podle ní objevila bílá vejce z Nizozemska. Dodala, že je možné, že na západě od nás jsou tato vejce nežádoucí po aféře s fipronilem.
V Tesku se nyní ceny vajec pohybují od 2,30 Kč u vajec z klecového chovu až po 8,30 Kč u vajec z chovu nosnic ve volném výběhu. Největšímu zájmu zákazníků se tradičně těší vejce velikosti M po 30 kusech. Nebudou chybět ani vejce z českých chovů, sdělil mluvčí Václav Koukolíček.
Jak potvrdila mluvčí Globusu Pavla Hobíková, vzhledem k tomu, že v ČR dlouhodobě neexistuje chov bílých nosnic, který by byl schopný pokrýt naši poptávku, bílá vajíčka musí dovážet. V předchozích letech měli tato vejce z Nizozemska, vzhledem k fipronilové aféře jim ale nebyly nabídnuty a jsou letos z Polska.
Podle loňského šetření společnosti Česká distribuční, která mimo jiné distribuuje letáky obchodních řetězců, vejce ve slevových akcích před Velikonocemi stály v průměru 2,84 koruny za kus. Byla to nejvyšší cena ve slevě za posledních pět let. Nejvyšší cena vajec byla v ČR v roce 2012, kdy byl zakázán prodej z vajec z chovů, které měly příliš malé klece. Tehdy stálo jedno vejce až šest korun. Od té doby do předloňska podle České distribuční cena klesala.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Komentáře k článku

  1. Ještě že se můžeme spolehnout na Polsko. Naši lemplové nejsou schopni ani vyrobit bílá vejce.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down