Asociace tržišť letos rozšíří činnost

Farmářské trhy se v posledních letech staly celorepublikovým fenoménem. Na pražské Náplavce a na žižkovském náměstí Jiřího z Poděbrad je provozuje spolek Archetyp, který je také jedním ze zakládajících členů Asociace farmářských tržišť ČR, jejímž cílem je zvyšovat a garantovat kvalitu farmářských trhů. Na to, co čeká návštěvníky pražských trhů v letošním roce a jaký ohlas má činnost zmíněné asociace, jsme se zeptali Jiřího Sedláčka z Archetypu.

Jaké aktivity letos čekají Asociaci farmářských tržišť ČR, jejímž zakládajícím členem je váš spolek, a přibývají další zájemci o členství?

Myslím, že činnost asociace bude letos poměrně bohatá. Po loňských volbách, se na řadě radnic v České republice změnila sestava politiků a spolu s ní se mnohde změnil i pohled vedení města na farmářské trhy. Navázali jsme jako asociace novou spolupráci například s brněnskou radnicí. Tamější nové zastupitelstvo se konečně začalo intenzivně zajímat o zatím ukrytý brněnský poklad, kterým je Zelný trh – místo v srdci jihomoravské metropole, které bylo po staletí symbolem opravdových farmářských trhů, a které se přímo nabízí ke znovuoživení. Brněnští politici z městské části Brno střed i z brněnského magistrátu oslovili asociaci farmářských tržišť a chtějí, abychom jim poradili s výběrem provozovatele tamějšího trhu. Asociace i náš spolek jsou schopni nabídnout svoje zkušenosti, a proškolit eventuální zájemce například formou workshopu.

Náš spolek samozřejmě nemůže zaštiťovat farmářské trhy v Brně. O ty se musí starat tamější iniciativy, ale pro brněnské zastupitele je důležité, aby nový subjekt splňoval podmínky kodexu, který pro farmářská tržiště vypracovala naše asociace, a její členové se jím řídí. Dodržování kodexu je totiž zárukou poctivého přístupu k tomuto způsobu prodeje a domnívám se, že Brno by si kvalitní farmářské trhy určitě zasloužilo, mimo jiné proto, že na jižní i střední Moravě je řada vynikajících pěstitelů i chovatelů.

Pokud jde o počet členů asociace, tak po třech letech její existence počítáme letos s určitým rozvojem i v této oblasti. V rámci pražských organizací bychom měli přibrat dva nové členy, a to pořadatele farmářských trhů v Klánovicích a organizátora trhů na Spořilově a na Černém mostě. Oslovili jsme také město Tišnov, kde je velice stará organizace s názvem Za sebevědomé Tišnovsko. Ta organizovala jedny z úplně prvních trhů v republice, které se tehdy ještě ani farmářskými trhy nenazývaly. Další zájemce je ze Zlína a také se nám ozvali, jak už jsem zmínil, z městské části Brno střed. V tuto chvíli má asociace čtyři členy, kterými jsou pražský Archetyp, plzeňské sdružení Envic, sdružení Trhnise z Roudnice a karlovarské sdružení Bludiště, a pokud všechny záměry vyjdou, na konci roku by jich mohlo být až devět.

Celý rozhovor najdete v Zemědělci č. 8/2015

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down