15.06.2021 | 12:06
Autor:
Kategorie:

Čeká se stagnace či mírný pokles ploch konzumních brambor

Podle aktuálních informací pěstitelů lze předpokládat, že letos bude plocha osázená konzumními bramborami proti minulému roku v lepším případě stagnovat, v horším o nízké procento poklesne. Předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček sdělil, že konečná produkce bude významně ovlivněna nízkými teplotami a dlouhotrvajícími dešti v průběhu výsadby.

Vloni dosáhla produkce konzumních brambor 542,1 tisíce tun. Celkem se sklidilo přibližně 850 tisíc tun brambor, z toho od drobných pěstitelů pocházelo asi 150 tisíc tun. V roce 2020 sklizňová plocha brambor představovala 29 965 hektarů, z toho v zemědělském sektoru 23 877 hektarů a na domácnosti (výměra do jednoho hektaru) připadlo 6 088 hektarů. Tito drobní pěstitelé a zahrádkáři dokáží svou produkcí kolem 150 tisíc tun ročně pokrýt přibližně třetinu celkové domácí produkce konzumních brambor. Celková produkční plocha konzumních brambor činila 21 302 hektarů, informoval Králíček. Podle něj Česká republika není dlouhodobě soběstačná v produkci konzumních brambor. V návaznosti na klimatické podmínky je třeba každoročně, hlavně v jarním období, dovézt přibližně 150 tisíc tun ze zahraničí, zejména z Německa. Dalších sto tisíc tun se obvykle dováží ve výrobcích z brambor, jako jsou hranolky, lupínky, kaše apod. V roce 2020 bylo do ČR dovezeno přes 188 tisíc tun konzumních brambor ve slupce, především z Německa, Francie a Nizozemska. Vývoz činil 14 tisíc tun, a to zejména na Slovensko. Loňskou úrodu nezasáhly větší klimatické výkyvy ani dlouhodobé sucho jako v předchozích letech.
Český bramborářský svaz (ČBS) i ministerstvo zemědělství usilují podle předsedy ČBS Králíčka o dosažení plné soběstačnosti do roku 2030, avšak zemědělci často dávají přednost jiným plodinám kvůli vysoké rizikovosti pěstování brambor, vyšší pracnosti a především nejistému odbytu, protože ceny dovážených brambor jsou někdy i pod výrobními náklady domácích pěstitelů. Od letošního roku se mohou pěstitelé konzumních brambor zapojit do systému kvality Q CZ.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down