26.06.2017 | 07:06
Autor:
Kategorie:

Čekají se velké propady výnosů

Suchem je v České republice nyní silně postiženo 11 okresů. Pokles výnosů u některých plodin může místně přesáhnout i více než polovinu obvyklé míry. Extrém nejvíce dopadl na okresy na jižní Moravě a ve středních Čechách. Stát e připraven zemědělcům pomoci stejně jako s kompenzací škod mrazem. Konkrétní kroky však přijme na základě postupu žní. Uvedl to na nedávném setkání se zemědělci ve Višňovém na Znojemsku ministr zemědělství Marian Jurečka.

Jurečka navštívil Znojemsko, kde mu zemědělci ukázali situaci na polích. „Následky sucha jsou intenzivní, propady výnosů jsou obrovské,“ řekl Jurečka. Zmínil, že u některých plodin zemědělci na Znojemsku očekávají výnos kolem dvou tun z hektaru, standardně sklízejí mezi pěti až sedmi tunami. Přitom do porostů letos hodně investovali, protože ještě v dubnu vypadala situace před sklizní dobře. Pak ale přišlo velké sucho, které Znojemsko trápí pravidelně. Zemědělci si při diskusi s ministrem stěžovali na nedostatečnou podporu. Ministerstvo podle Jurečky bude situaci dál sledovat. „Budeme dělat monitoring, během dvou tří týdnů uvidíme, jaká je kvalita, nejen výnos,“ uvedl Jurečka. Podle něj resort řeší jak krátkodobou výpomoc zemědělcům, tak dlouhodobá opatření. Určitou cestou může být zařazení těchto oblastí do LFA, po němž někteří zemědělci volají. Jurečka se však domnívá, že to není dlouhodobá cesta. Poukázal i na Fond těžko pojistitelných rizik, který chce Ministerstvo zemědělství dopracovat. „Je to složitější, než jsme si mysleli. Před 14 dny tu byl maďarský ministr zemědělství a říkal, že ho budovaly čtyři roky. Snažíme se i od nich získat nějaké zkušenosti,“ poznamenal Jurečka. Domnívá se, že většina zemědělců se přes negativní přístup některých z nich nakonec do něj zapojí, i kdyby to nebylo povinné. „Pokud tam někdo nebude, tak od státu už neuvidí ani koruny, ani při povodních, ani při suchu, ani při jiné živelní katastrofě,“ zdůraznila připustil, že povinná účast ve fondu zřejmě neprojde v legislativním procesu sněmovnou. Fond je podle ministra druhým nástrojem, který by měl v budoucnu zemědělcům pomoci. Dalším řešením je i změna hospodaření v krajině.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down