Cenu zvedá poptávka po másle

Zatímco před rokem výkupní ceny mléka v ČR představovala 6,10 koruny za litr, nyní činí 8,60 koruny. Cena tak meziročně stoupla o 41 procent. Evropská unie zvýšila za tu dobu cenu mléka o 29 procent. Uvedl to předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček minulý týden na 26. Mlékárenském dnu v Přibyslavi s tím, že zemědělci ještě dostanou v rámci různých podpor, především z národních zdrojů, za litr mléka asi 1,90 koruny.

Cena mléka souvisí i s vysokou cenou másla. Vzhledem k nynějším výkupním cenám mléka by se podle Kopáčka měla pohybovat kolem 45 korun. Vzhledem k vysoké poptávce však činí 50 korun i více. Výroba másla sice letos v České republice proti minulému roku klesla zhruba o 5,4 procenta, v Evropské unii představuje minus 6,5 procenta. Přesto by ho neměl být nedostatek. Spotřeba másla v ČR se dlouhodobě téměř nemění, od roku 1996 se pohybuje na úrovni pěti až 5,5 kilogramu na osobu. „Mnozí si nakoupili máslo do zásoby, takže ho možná bude dost někde doma v ledničkách a na regálech (v obchodech) to někde momentálně může chybět,“ podotkl Kopáček. V minulých třech letech byly podle něj výkupní ceny mléka velmi nízké, což se už změnilo. Předseda svazu uvedl, že by se zkraje podzimu situace kolem másla mohla o něco uklidnit. Ale v období předvánočního pečení se spotřeba pravidelně zvyšuje, a tím i cena. Spekulace o tom, že na Vánoce máslo nebude, považuje předseda svazu za zbytečné. „Možná že může být másla méně, ale bude a trh si s tím poradí,“ předpokládá. Kopáček připomněl, že vliv na současnou situaci má i nerovnoměrnost v produkci mléka. „Jsou oblasti světa, kde mléko chybí a mezi ně patří nyní Evropská unie. Ta snížila svoji výrobu mléka meziročně za sedm měsíců letošního roku o 600 milionů litrů, ČR má také méně mléka, zhruba o 15,5 milionu litrů,“ sdělil.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down