22.01.2021 | 09:01
Autor:
Kategorie:

Ceny rostlinných komodit rostou

Ceny obilovin na trhu v současnosti extrémně rostou. Není to ale dáno propadem úrody. Uvedl to předseda představenstva Spolku pro komodity na krmiva (SPKK) Zdeněk Kubiska na konferenci o rostlinné výrobě, kterou spolek pořádal. Pavel Filip ze Svazu průmyslových mlýnů potvrdil, že u žádné komodity, ať už to je pšenice, kukuřice, sója, nebo řepka, nebyl zaznamenán velký nedostatek.

Oba řečníci se pozastavili nad vzestupem cen rostlinných komodit. „Na druhou stranu je to nepřiměřený růst, který není vázán na zemědělskou nabídku a zemědělskou úrodu. Jsou tady zřejmě nějaké vlivy, související s koronavirem nebo financemi ve světě,“ míní Filip. Kubiska poukázal na to, že světová produkce cereálií v hospodářském roce 2018/2020 se odhaduje na 2184,9 milionu tun. V letošním roce se předpokládá, že by měla stoupnout na 2226,4 milionu tun. Sklizeň obilovin v EU–27 společně s Velkou Británií v hospodářském roce 2019/2020 dosáhla 295,7 milionu tun, meziročně klesla o 16,7 milionu tun. Podle prvních odhadů by v letošním roce sklizeň v EU měla být lepší než v roce 2020 a dosáhnout 307,2 milionu tun. Na evropském trhu by tak neměla být po této komoditě enormní poptávka, domnívá se Kubiska, který připomněl, že u pšenice byl největší propad sklizně ve Francii, a to asi o deset milionu tun, v Německu tvořil asi dva miliony tun. Sklizeň v České republice byla podle něj velmi dobrá, odhad je přes osm milionů tun. V hospodářském roce 2019/2020 ČR exportovala 3,2 tisíce tun. „V tomto hospodářském roce nás opět čeká vývoz minimálně okolo tří milionů tun,“ podotkl.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down