V České republice se letos vylíhlo přes 175 tisíc housat, což je zhruba o devět tisíc méně než loni. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci Českomoravské drůbežářské unie. Husí maso se jí hlavně kolem svátku svatého Martina, který letos připadá na nadcházející pondělí. Podle předsedkyně unie Gabriely Dlouhé sní každý Čech průměrně 200 gramů husího masa ročně.
Kilogram husího masa stojí podle ní kolem 200 korun, pokud se nakupuje přímo od chovatele, na farmářském trhu může stát i dvojnásobek. Dovozové zmražené husy, které jsou podle unie méně kvalitní, pak pod 200 korun za kilogram.
České chlazené husy se podle unie poráží ve čtyřech až pěti měsících věku, zahraniční dovozové mražené, zejména od největšího evropského producenta Maďarska, pak podle nich většinou kolem osmi až devíti týdnů. V okolí svátku svatého Martina jsou ale často husy od domácích chovatelů již vyprodané, na farmářském trhu pak stojí ale i násobně více než v řetězcích. "Dneska už podle mě českou husu nekoupíte," dodal Zbyněk Opatrný, který na husí farmě v Tovačově na Přerovsku vykrmí ročně kolem tisícovky hus. Podle něj je farma už 14 dní vyprodaná, ideální čas na rezervaci české husy na svatého Martina je na začátku září. V ČR je 48 chovných husích hospodářství a sedm líhní.
Většina z vylíhnutých hus se zkonzumuje v ČR, letos se hlavně do okolních států vyvezlo přes 20 tisíc housat. Naopak dovezeno do ČR bylo 4815 živých housat. "Většina hus, které jsou u nás chovány v komerčních chovech, jsou užitkovými kříženci hus, a to například husy německé nosné, emdenské husy a podle krajových zvyklostí se přidává třetí plemeno hus," dodal Opatrný.*