Energen – Naše výrobky a znalosti jsou bezpečnou cestou

V některých regionech jsou na farmách díky posledním rokům velmi malé finanční rezervy. Je to dáno suchem a často i hraboši. Navíc v loňském roce mělo červnové počasí velmi extrémní průběh, který díky kombinaci horka a sucha v době plnění zrna srazil velikost semen na minimum. A tím i výnosy. Letošní zima nám sice pomohla vytvořit velmi krásné porosty ozimů, ale ty jsou nyní pod tlakem z nedostatku srážek a ztráty kořenů. Často dostávám otázku, jestli má smysl investovat do porostů, protože když bude zase červen jako v loňském roce, tak to bude čistý prodělek. Nemyslím tím vyšší nadmořské výšky, protože tam je určitá vláhová jistota a i předpoklad, že to dopadne dobře, jako v loňském roce. Každý agronom odpovídá za ekonomiku podniku, farmy, družstva a půdy, kterou dostal na starost. A často se mě ptají, co máme dělat.

Pro mě je to otázka rozhodnutí a také důvěry. Buď doporučením věřím a využívám v ekonomicky rozumném rozsahu ty nejdůležitější zásahy, nebo v naše doporučení důvěru nemám.

Děkuji moc všem, kteří nám věříte a používáte nás. Protože to, co doporučujeme za současného stavu porostů má význam, logiku i vysokou návratnost. A těm z Vás, kteří nám buď nevěříte, nebo si nejste jistí, tak mám jednoduché doporučení. Odzkoušejte si naše doporučení třeba na menší výměře pšenice, jarního ječmene nebo jiné plodině.

„Kdy jindy podpořit růst kořenů než letos, kdy pšenice přišly opožděně o zimní kořeny a vstupují v tomto stavu do sucha. Kdy jindy použít jako "listovku" fosfor, když zima brzdila příjem fosforu kořeny a v suchu už je zase fosfor v deficitu. Kdy jindy použít cukr na poškozené a slabé porosty, které opravují po mrazech a hodila by se jim dodatečná energie i na tvorbu kořenů. Kdy jindy použít kapalnou močovinu, když porosty pšenic stojí, protože mají malý příjem živin kořeny a navíc neprodukují kořeny cytokininy a utíká jim hlavní stéblo. A právě to krátkodobě řeší i kapalná močovina, která indukuje v rostlinách tvorbu cytokininů. A kdy jindy zadržovat vodu v rostlinách, když nám v suchu utíká voda a energie z rostlin a vyřeší to 0,1 l/ha 3Déčka.“

Mimokořenová výživa a zadržení vody v rostlině vždy pomohou


Priority – krátké opakování


  1. Podpora tvorby nových kořenů– ENERGEN FULHUM PLUS buď v jednorázové aplikaci 0,3 až 0,5 l/ha nebo ve dvou opakovaných dávkách po 5 až 10 dnech 0,25 l/ha. Platí skoro pro všechny porosty ozimých obilnin a jařin. Kvalitní, silné kořeny potřebujeme po celou dobu vegetace, aby přijímaly dostatek živin pro růst. A potřebujeme je mít plně funkční až do finále, protože se pak jako čerpadlo podílejí na plnění zrna. Z tohoto důvodu má smysl v letošním roce mírně podporovat tvorbu kořenů až do fáze plně vyvinutého podpraporce. Zde můžete vidět aktuální příklad z pšenice Fenomen na Farmě Chmel.
  2. Fosfor – a jeho nedostatek bude letos rozhodovat o omezení redukcí zrn v klasu. Doporučujeme 1,5 kg P2O5 opakovaně na list v období sucha.
  3. Močovina –vyrovná krátkodobě hormonálně porost se slabými kořeny, který ztrácí odnože a rychle dodá impuls k udržení středních odnoží. Fyziologicky kvalitně funguje od 5 kg na ha do 10% roztoku.
  4. Cukr – do nejslabších porostů, které stagnují– rostliny i v tomto termínu využijí jeho energii pro podporu růstu klasu i k růstu silných kořenů. Doporučujeme 3 až 5 kg /ha.
  5. Komplexní mimokořenová výživa – alespoň v malých opakovaných  dávkách  –  když  neberou výživu kořeny,

Přípravky ENERGEN, mikroprvky, fosfor, cukr


Jak pracovat s porosty po srážkách?


Aktuální dostatek vody může způsobit rychlý a dynamický růst. Příznivě ovlivní proces mineralizace. To bude plus pro většinu plodin mimo sladovnických ječmenů. Je nutné si uvědomit, že součástí dynamického nárůstu nové hmoty rostlin po srážkách je současně i mohutný odpar vody. Proto doporučujeme po srážkách opakovaně používat ENERGEN 3D PLUS 0,1 l/ha, pro zadržení vody v porostech, protože vodu, která uteče z porostů již nezachráníte. A má to dvojnásobný význam proto, že když rychle rostoucí porost vstoupí do sucha, tak neumí brzdit. Pak ztrácíme zbytečně velké objemy vody a propadá se nám HTS a tím i výnos.

Podrobné informace naleznete na YouTube na kanále ENERGEN CZ. Je to podrobně rozebráno v letošní Aktualitě z 3.3.2020.

Agronomové, se mě ptají: „Opravdu 3Déčko funguje?“
Vše, co děláme je na základě výzkumu a měření. Pokud vás tyto výzkumy zajímají, tak se můžete podívat na podrobná měření toho, co se děje po aplikaci "3Déčka" v rostlinách. Přednáška od Ing. Kamila Krause na YouTube na kanálu ENERGEN CZ.

Pečujeme o klas po celou dobu jeho vývoje. Sucho, nedostatek výživy – to jsou důvody redukce zrn v klasu.


Co Energen 3D PLUS umí?


  1. Spolehlivě zadržet vodu v rostlině.
  2. 2.  Zvýšit příjem a zabudování nitrátové formy dusíku v měřených pokusech až 4x. (Zvyšuje obsah NL v zrnu)
  3. Optimalizuje hormonální hladiny zvláště tehdy, když jsou v průběhu dne a noci velké výkyvy teplot. Tím razantně zvyšuje schopnost rostlin přizpůsobit se nepříznivým podmínkám.
  4. Zvyšuje hned po aplikaci až o 300 % obsah prolinu v rostlinách, který působí jako paměťová látka sucha a zvyšuje tím i schopnost rostlin trhat svými kořeny vodu z půdy.
  5. Obecně podporuje, při stresu ze sucha, vyšší tvorbu energeticky bohatých látek, které se po prvních srážkách rozkládají a uvolňují tím energii pro rychlou regeneraci porostů.

Opět k tomu mohu říct to, že pokud zkušenost s „3Déčkem“ ještě nemáte, udělejte si aplikaci na menší výměře a výnosově porovnejte s kontrolou.

Mák setý

Do listových růžic doporučujeme do hustších porostů ENERGEN FULHUM PLUS v dávce 0,5 l/ha, do řídkých porostů jej nahradíme ENERGEN AKTIVÁTOR PLUS, který ve stejné dávce také podpoří kořeny, podpoří práci s dusíkem a navíc i větvení rostlin. Když se objeví první poupata můžeme aplikovat až do počátku kvetení ENERGEN STIMUL PLUS v dávce 0,5 l/ha. Do opožděných a nevyrovnaných porostů můžeme oba přípravky (FULHUM a STIMUL) spojit do jednoho postřiku, který provedeme do počátku prorůstání listových růžic. Mák vždy výborně reaguje na mimokořenovou výživu. Neměli bychom u něj zapomínat na fosfor, zinek a bór. Samozřejmě, že v kombinaci s mimokořenovou výživou má vždy smysl aplikovat ENERGEN 3D PLUS v dávce 0,1 až 0,2 litru/ha.

Optimální fáze pro ošetření porostu máku

Brambory

Jsou plodinou s vysokou reakcí na stimulaci. Naše doporučení je od fáze BBCH 20, (malý kopeček listů) 0,5 l/ha ENERGEN FULHUM PLUS. Tvorba kořenů dá porostu sílu. A na začátku kvetení aplikovat 0,5 l/ha ENERGEN CLEANSTORM. Reakce je vysoká zvláště v mírně přísuškových regionech. Průběžná aplikace 0,1 l/ha „3Déčka“ přináší také výrazné zlepšení kondice v suchu.

Optimální fáze pro ošetření porostu brambor výrobkem ENERGEN FULHUM PLUS

Dobrý průběh počasí a dobré ceny komodit přeje Jarda Mach – vývoj přípravků ENERGEN*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down