11.07.2023 | 07:07
Autor:
Kategorie:

Jaké zásahy udělat k udržení výkonu generativních orgánů a doporučení do suchých regionů

V ČR a SR jsou v letošním roce poměrně rozsáhlé regiony, kde můžeme registrovat větší, či menší nedostatek vláhy. V poslední době sice byly menší srážky, ale musíme si uvědomit, že porosty jsou v hlavním období růstu a čerpají a odpařují opravdu velké množství vody. A pokud ji nemají k dispozici, pak redukují kořeny. To se projevuje ztrátou odnoží u ozimých obilnin, zastavením růstu jarních obilnin a omezením tvorby hmoty u řepek. To vše se pak negativně promítá do snížení výnosového potenciálu porostů.

Popis aktuálního stavu zásob vláhy v půdě. (zdroj. Intersucho)

Ochraňte před nedostatkem generativní orgány

Určitě má smysl pokračovat v podpoře tvorby a udržení kořenů dávkou 0,25 l/ha ENERGEN FULHUM PLUS. Na kořeny bychom neměli zapomínat. U mnoha ozimých obilnin došlo regionálně k poškození kořenů mrazem a tento nepříznivý stav postupně přešel do redukce kořenů suchem. Poroto doporučujeme kontrolu a podporu kořenů, protože jsou základem tvorby výnosu.

Obvyklým a zavedeným výrobkem chránícím porosty před suchem a podporujícím práci s dusíkem je oblíbené „3DÉČKO“ (ENERGEN 3D PLUS) v dávce 0,2 l/ha.

Při podpoře vývoje generativních orgánů, nesmíme zapomínat na mimokořenovou výživu s dominancí fosforu, která v přepočtu v dávce 1,5 kg/ha P2O5, zajistí generativním orgánům možnost překlenout se přes nepříznivé období s co nejmenšími ztrátami.  Mimokořenová výživa dusíkem má v suchu také velký význam, protože u pšenic i řepek zajistí nasycení nadzemní části dusíkem a vytvoření rezervoáru, ze kterého jsou rostliny po určitou dobu schopny čerpat. Do pšenic můžeme použít 7 % močovinu, 10 % DAM, SAM, 8 % síran amonný. Do řepek, které jsou již většinou na začátku kvetení vynecháme močovinu, která by mohla pálit a do sortimentu můžeme přidat 50 l/ha LovoCan.

Výše uvedená opatření je důležité provést včas, protože voda, která nám unikne z porostů je pryč a již ji neochráníme.

Jak udržet výnosový potenciál klasu v hustých porostech pšenic

Od počátku sloupkování až do tvorby podpraporce můžeme průběžně vstupovat do hustých porostů auxinovým účinkem přípravku APIKÁL. Je sice pravděpodobné, že sucho tím, že bude omezovat výkon kořenové soustavy, bude zvyšovat sumu auxinů v rostlinách a tím i průběžně ředit porosty, ale i tak budou na mnoha lokalitách porosty husté. Zvláště u hustých porostů odrůd s pěkným klasem je riziko významně nízké a efekt vysoký. Zvýšíme tím počet řad v klasu a jeho celkovou produktivitu. Tohle vše řeší rozumné snížení hustoty auxinovou aplikací. K celkovému zvýšení výnosu můžeme také přispět u všech porostů i kvalitní mimokořenovou výživou s dominancí fosforu a dusíku a v kombinaci s 0,2 l/ha ENERGEN 3D PLUS. Doporučujeme 0,3 až 0,5 l/ha APIKÁLU, dle hustoty porostu.

Jak ovlivnit výnos řepky ošetřením do květu

Při současných cenových relacích, za které se řepka prodává je důležité pracovat i s detaily. Za prvé je nutné si uvědomit, že řepka od počátku kvetení do sklizně potřebuje ještě minimálně 20 % z celkové sumy dusíku. Tam, kde je vláha a probíhá půdní mineralizace je to bez problému, ale v přísuškových a suchých regionech může být příjem dusíku dramaticky nízký. Proto je výhodné v květu nebo i po odkvětu použít v přísuškových regionech mimokořenovou výživu dusíkem. Například 10 % DAM, SAM nebo 50 l/ha LovoCan. (Nedoporučujeme močovinu, řepku může pálit). Tím si nasytíme nadzemní část rostliny dusíkem a rostlina je schopna lépe pracovat s generativními orgány. Nezapomínáme ani na komplexnější mimokořenovou výživu s dominancí fosforu.

Z pohledu aktivní podpory toku asimilátů do semen po odkvětu má smysl použít i do květu 0,3 l/ha ENERGEN STIMUL PLUS. Má v sobě 0,2 l/ha „3DÉČKA“, to znamená ochranu před suchem a podporu práce s dusíkem, a navíc zesiluje tok asimilátů do semen. Je to vlastně obdoba používání ENERGEN AKTIVÁTORU s posledním fungicidem do pšenic. STIMUL působí na řepku stejně. 

Práce s jarními pšenicemi a jarními ječmeny

Vzhledem k pomalejšímu vývoji všech jarních obilnin, které způsobily nízké teploty s následnými přísušky, má smysl do porostů v tomto období poměrně aktivně zasahovat a pomáhat jim v jejich vývoji.

Doporučujeme ENERGEN FULHUM PLUS v dávce 0,5 litru/ha. Podpoří tvorbu kořenů, které začnou čerpat více živin z půdy. To dodá porostům dlouhodobou stabilitu v jejich dalším vývoji. Produkce cytokininů z rostoucích kořenových špiček snižuje apikální dominanci nadzemní části a tím podpoří odnožení i vyrovnání porostů.  Mangan – v dávce 0,3 až 0,5 l/ha okamžitě podpoří odbourávání auxinů v rostlinách a tím pádem i snížení apikální dominance, posílení slabších odnoží a jejich vyrovnání se silnějšími.  Dále 0,5 až 1 l/ha CCC a 10 % roztok močoviny – která okamžitě v listech do 40 minut po aplikaci začíná indukovat tvorbu cytokininů a tím i působí velmi podobně, jako v delším čase, podpora růstu kořenů FULHUMEM. A samozřejmě nezapomínáme ani na mimokořenovou výživu s dominancí fosforu.

Zdraví Petr Král – poradenství Energen pro ČR a SR a Jarda Mach – vývoj přípravků Energen 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down