Výsledky dlouhodobě ukazují, že největší problém s kvalitou mají potraviny ze třetích zemí, následují potraviny z jiných členských států Evropské unie a nejmenší problém podle našich objektivních výsledků mají potraviny vyrobené na území České republiky. Uvedl to minulý týden ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martin Klanica na Ovocnářských dnech v Hradci Králové. Zároveň informoval o další činnosti dozorového orgánu.
Cílem každého dozorového orgánu je ochrana spotřebitelů. Dlouhodobě a systematicky k tomu přidávám ještě jeden významný cíl, a tím je příspěvek dozorového orgánu k rovným konkurenčním podmínkám na trhu. Pokud někdo dodržuje pravidla hry, má s dodržením hygieny, správné technologie, označování potravin a podobně určité vynaložené náklady, pokud někdo tato pravidla hry nedodržuje, má nižší náklady a v souvislosti s tím nemalou konkurenční výhodu na trhu. My nejsme ti, kteří by měli v kompetenci kontrolovat cenotvorbu, zabýváme se kvalitou, bezpečností a označováním potravin. Rozumím však nářkům zemědělců a potravinářů, jestliže zboží vyprodukované v jiných zemích vstupuje na český trh s nižší cenou. Přitom požadavky na kvalitu a bezpečnost jsou stejné. Snažíme se problematiku bezpečnosti potravin pojmout v celém potravinovém řetězci a o výsledcích naší práce pravidelně informujeme formou tiskových zpráv nebo na webu Potraviny na pranýři.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce provedla vloni 45 530 kontrol. Vloni vydala
Přes 2100 pravomocných rozhodnutí o uložení pokuty ve správním řízení v celkové výši pokut přes 111 milionů korun. Z celkového počtu bylo 104 pravomocných rozhodnutí, které se týkaly čerstvého ovoce a zeleniny, přičemž pokuty dosáhly výše přes 21 milionů korun. Tento segment je i pro nás velmi významný.
Výše sankcí souvisí s tím, jaké delikty jsou zjišťovány u kontrolovaných osob. Jsme přitom schopni podle stejné matrice zhodnotit jak zboží tuzemské produkce, tak zboží ze zahraničí. U ovoce ročně prověřujeme několik desítek tisíc šarží formou screeningu. Teprve při podezření, že by mohlo dojít k nedodržení stanovených parametrů, prověřuje se detailní metodou.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce vloni podrobila podrobné kontrole 1749 šarží různých druhů ovoce a zjistila, že 291 z nich je nevyhovujících. Prohřešky se týkaly nedostatků v označování, nebo v kvalitě. Buď šlo o chybějící údaje, nebo údaje, které neodpovídaly realitě, ať šlo o zemi původu, nebo příslušná šarže byla kvalitativně zařazena do vyšší třídy jakosti, než by jí reálně odpovídala.