27.08.2021 | 02:08
Autor:
Kategorie:

Letošní sklizeň komplikuje počasí

V souvislosti s letošním chladnějším a deštivějším počasím se začalo také později se sklizní. Obiloviny jsou nyní sklizené ze tří čtvrtin, zatímco loni touto dobou byly žně už téměř u konce. Deštivější počasí může mít vliv na kvalitu i kvantitu úrody. Podle posledních údajů z pondělí 23. srpna je v České republice sklizeno více než 76 procent ploch základních obilovin. "Výnosy jsou přibližně stejné jako loni. Ze zatím analyzovaných vzorků pšenice vyplývá, že její kvalita je dobrá, podobně jako u sladovnického ječmene,“ řekl na tiskové konferenci Agrární komory v Českých Budějovicích náměstek ministra zemědělství pro zemědělství a potravinářství Jindřich Fialka.

„Letošní počasí neodpovídá obvyklému průběhu roku. Zemědělci jsou ale na nepředvídatelnost podmínek zvyklí a překonávají řadu různých překážek každý rok. Jsem přesvědčený, že dělají vše proto, aby sklizeň všech plodin proběhla také v letošním roce v požadované kvalitě i kvantitě,“ uvedl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.
Žně se letos zpozdily zhruba o deset až 14 dní, i když situace v jednotlivých krajích se velmi liší. Na celém území je téměř sklizený ječmen ozimý, který se zpravidla sklízí jako první. Z necelých osmdesáti procent je sklizená pšenice ozimá, která je tuzemskou hlavní obilovinou. Totéž platí pro ječmen jarní, jež se převážně používá k výrobě sladu pro pivovarnický průmysl a na plochu je druhou nejvýznamnější obilovinou pěstovanou v Česku. Sklizeň ostatních druhů obilovin se nachází teprve zhruba v polovině. Posun žní do srpna a částečně do září znamená, že se zemědělcům zkracuje doba, kdy mohou vyjet na pole. Důvodem je, že se začínají krátit dny a v ranních a večerních hodinách přibývá vláhy, tedy trvá delší dobu, než se míra vlhkostí sníží a je možné sklízet. Kvůli deštivějšímu počasí navíc dochází k podmáčení polí, místy se dokonce tvoří močály a zemědělské stroje se mohou bořit. Pokud se počasí nezlepší, hrozí stále dopad do celkové kvantity i kvality sklizně. Deštivější počasí má vliv na důležité jakostní parametry obilovin, jako je například klíčivost, a zároveň při vyšší vlhkosti zrn hrozí zaplísnění. Výnosy jsou zatím srovnatelné s minulým rokem, ale s hodnocením je třeba počkat na konec žní na celém území.

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down