23.10.2019 | 02:10
Autor:
Kategorie:

Lidé by neměli krmit labutě či kachny pečivem, lepší je kukuřice

Lidé by neměli krmit volně žijící ptáky, jako jsou kachny nebo labutě, pečivem. Zasytí je a nemají pak potřebu přijímat pro ně důležitá krmiva. Místo pečiva by lidé měli dávat labutím například hrášek, kukuřici nebo nasekané zelné listy. Na tiskové konferenci to řekla prezidentka Komory veterinárních lékařů ČR Radka Vaňousová.

Pečivo je podle Vaňousové pro ptáky naprosto nevhodné, "jenom jim zaplácne žaludek". Navíc bývá slané a může jim uškodit, když v zimě nemají přístup k vodě. Ve zbytku roku se pak zvířata najedí, ale už nemají potřebu přijímat pro ně důležitá krmiva. Labutě a kachny navíc můžou trpět tzv. andělskými křídly, tedy deformacemi peří a kostí, které vznikají právě kvůli nevhodné stravě. Do krmítek pro ptáky je vhodné v zimě dávat podle Vaňousové lůj, který ale není žluklý, a obnovovat zamrzající přísun vody. Vhodná jsou také komerčně prodávaná krmiva s prosem a slunečnicemi. Rady pro lidi, kteří chtějí krmit ptactvo, uvádí na webu také Česká společnost ornitologická.

Veterináři rovněž upozornili, že by lidé měli krmit cizí zvířata pouze po domluvě s chovatelem. "Řada chovatelů se již musela obrátit na veterinární lékaře s alimentárními problémy zvířat, psů, koček, ale i koní či koz, které zapříčinil někdo jiný. Leckdo totiž v dobré víře nabídne cizímu pejskovi či kočce kus uzeniny, kosti z grilovaného kuřete, koním ve výběhu pečivo či cukr. To všechno může způsobit problém," dodal mluvčí komory Josef Duben.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down