Mezi priority nového prezidenta patří omezení dovozů za dumpingové ceny

Omezení zahraničních dovozů potravin za dumpingové ceny, systematické kontroly dovážených produktů a vyšší podporu státu intenzivní živočišné výrobě a citlivým komoditám řadí mezi své priority nový prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek, který byl zvolen minulý týden na sněmu komory v Olomouci. Získal  130 ze 188 hlasů. „Je to silný mandát, který jsem nečekal, protože moje vystoupení nikdy nebyla uhlazená a taková, jaká jste chtěli slyšet,“ komentoval  Jandejsek.

Podle Jandejska, který působí od začátku 90. let jako ředitel společnosti Rabbit Trhový Štěpánov a je zároveň předsedou Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků, by lidé  měli konzumovat potraviny, které se vyprodukují v dané oblasti. Dovozy by měly být jen doplňkem. Podle nového prezidenta západní státy unie neúměrně dotují výrobu potravin z národních rozpočtů. České výrobky jsou pak na trhu nekonkurenceschopné, protože i přes nižší výrobní náklady jsou v prodejnách dvojnásob drahé než zahraniční výrobky. Jandejsek rovněž chce, aby v příštím programovacím období EU nebyl stanoven strop plateb pro velké podniky. O něm se hovořilo při přípravě současného sedmiletého dotačního období. Evropské orgány původně počítaly s krácením dotací u velkých farem nad ročním stropem 300 000 eur o 40 procent, následně ale bylo krácení dobrovolné a daleko nižší. Podobné myšlenky se ozývají i při formování společné zemědělské politiky po roce 2020. Podle něj by měl stát také zvýšit podíl na citlivé komodity z obálky celkových přímých plateb z 15 na 25 procent.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down