Množství zjištěných závad klesá

V letošním roce, kdy start sezóny farmářských trhů zbrzdila a ovlivnila koronavirová epidemie, provedli veterinární inspektoři na trzích zatím zhruba stovku kontrol prodejců. Závadu přitom zjistili u devíti procent z nich. Podle ústředního ředitele Státní veterinární správy ČR (SVS) Zbyňka Semeráda za poslední tři roky množství zjištěných závad klesá. Před několika dny inspektoři zkontrolovali farmářský trh na Mírovém náměstí v Ústí nad Labem, kde neshledali žádné závady.

Jednou z oblastí, které Státní veterinární správa (SVS) v rámci svého dozoru dlouhodobě kontroluje, je právě prodej potravin živočišného původu na farmářských trzích. Jelikož inspektoři SVS nechtěli prodejcům v nelehké situaci související se šířením koronaviru komplikovat život, zaměřili se především na plnění základních hygienických zásad prodeje. Naopak kontroly plnění administrativních povinností dočasně omezili na minimum. Inspektoři SVS opět zahájili kontroly trhů po jejich postupném znovuotevření, které bylo umožněno po 20. dubnu. Podle Semeráda minimálně do konce dubna situaci na otevíraných tržištích pouze monitorovali. „Dohodli jsme se s krajskými hygienickými stanicemi, že se podíváme i na dodržování předepsaných rozestupů a podobně. Ale podle informací, které máme z krajů, žádné větší problémy nebyly,“ poznamenal Semerád s tím, že kontrol jen obhlídkou realizovali asi pět desítek. Kontroly se podle mluvčího SVS Petra Vorlíčka konaly ve vstřícném duchu a zaměřovaly se především na případy, v nichž bylo na první pohled patrné porušení hygienických zásad, zejména ochrany potravin před kontaminací, teploty uchování, prodeje prošlých potravin či potravin zcela bez označení. Mezi nejčastější zjištěné závady patřily nedostatky v dodržování pravidel správné výrobní a hygienické praxe.

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down