V Evropské unii se aktuálně pracuje na vývoji vakcíny proti africkému moru prasat. Podle slovenské ministryně Gabriely Matečné je třeba spolupracovat na vědeckém pokroku také s asijskými státy, kde se nemoc rovněž vyskytuje. Matečná to uvedla v pátek na tiskové konferenci po jednání ministrů zemědělství Visegrádské skupiny.
S nemocí se totiž kromě mnoha evropských států potýká rovněž Čína, která je největším vývozcem vepřového na světě. Podle odborníků bude muset do budoucna zlikvidovat asi třetinu své letošní produkce vepřového, tedy asi 18 milionů tun, dvakrát více, než kolik činí roční celosvětový export.
„I když jsme se v minulosti s nákazou dokázali vypořádat, s ohledem na situaci v okolních zemích není otázkou zda, ale kdy se u nás africký mor prasat znovu objeví. I proto považuji za naprosto zásadní, abychom v rámci prevence postupovali na celounijní úrovni jednotně a koordinovaně. Nákaza nezná hranice států - a co je dnes problém jedné země, může být zítra i náš problém,“ dodal Toman. Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění prasat domácích i divokých. Nakažená zvířata se neléčí, musejí se usmrtit, vakcína neexistuje. Pro lidi není virus nebezpečný.*