08.10.2018 | 02:10
Autor:
Kategorie:

Největší evropští producenti brambor hlásí nižší sklizeň

Velcí evropští producenti jako Německo, Velká Británie, Belgie nebo Francie jsou na tom z hlediska úrody letos podobně jako pěstitelé v brambor v České republice. Mnohde byl dokonce pokles úrody ještě větší než u nás. Na tiskové konferenci to dnes řekl místopředseda Českého bramborářského svazu Vlastimil Rasocha.

Podle producentů se tak do České republiky letos nebudou dovážet přebytky brambor za "dumpingové" ceny. Přestože se nyní v zahraničí podle Rasochy prodávají brambory o 30 až 50 procent dráže než u nás, na tuzemském trhu by měly podle svazu zůstat brambory i nadále nejlevnější zeleninou.

Po novém roce by mohla výkupní cena brambor podle odhadů svazu vzrůst na 7, Kč/kg, v současnosti činí 4,50 Kč/kg. Spotřebitelská cena je nyní 16 Kč/kg, podle odhadu místopředsedy svazu Vlastimila Rasochy by mohla stoupnout o 30 procent.

Podle Českého statistického úřadu se v předloňském roce snědlo v průměru na osobu 69,1 kilogramu brambor, loni podle odhadu svazu 67 kilogramů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down