Od listopadu je možné dávat výslužky ze zabijačky příbuzným, ale ne sousedům

Od listopadu bude možné dát osobám blízkým hospodáři výslužku ze zabijačky, umožňuje to novela veterinárního zákona, která začíná platit od prvního listopadu. Na tiskové konferenci to uvedl ředitel odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví Státní veterinární správy (SVS) Jan Váňa. Osoba blízká je podle občanského zákoníku definovaná jako příbuzný v přímé řadě, sourozenec, manžel nebo partner. Nebude tak stále možné dát produkty ze zabijačky sousedům. Do konce listopadu platilo, že můžou dobroty z domácí zabijačky jíst pouze osoby z domácnosti, kde se poráželo.

Novela také povoluje možnost domácích porážek skotu mladšího šesti let. Na jednom hospodářství ale budou moci chovatelé ročně porazit nejvýš tři kusy ve věku mezi dvěma až šesti lety. Zkrátit se má rovněž nahlášení domácí porážky veterinářům z jednoho týdne na tři dny. Maso z telat budou moci kvůli vyššímu riziku kontaminace konzumovat pouze členové domácnosti chovatele.

Pokud si například tele zlomí nohu, bude moci být poražené i bez předchozího schválení. Bude k tomu ale muset dát souhlas soukromý veterinární lékař a následně bude nutné to státním veterinářům hlásit.

Domácích zabijaček prasat dlouhodobě ubývá. Jitrnice, ovar či tlačenku z vlastnoručně vykrmeného prasete si dopřeje rok od roku stále méně lidí. Podle odhadu Ministerstva zemědělství bylo loni v Česku na domácích zabijačkách poraženo sto tisíc prasat, o rok dříve 110 tisíc. Před desetiletím bylo při domácích zabijačkách poraženo 190 tisíc prasat ročně.

Veřejné zabíjení prasete před celou vesnicí je zakázané již zhruba 50 let. "Zvíře má být poraženo šetrně a v souladu se zákonem na ochranu zvířat proti týrání a tento akt by neměl být žádným 'divadlem'," uvedli již dříve veterináři.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down