24.07.2020 | 06:07
Autor:
Kategorie:

Plocha brambor se stabilizovala

Výměra brambor je v České republice stabilní. Údaje Českého statistického úřadu s dopočtem na zahrádky ukazují nárůst ploch, především konzumních brambor, řádově o tisíc hektarů. Naopak pokles byl vykázán u průmyslových brambor. Cena brambor by se v hospodářském roce 2020 až 2021 mohla pohybovat mezi třemi až čtyřmi korunami za kilogram, pokud do trhu nezačne výrazně zasahovat přebytek brambor na výrobu hranolek. Uvedl to na nedávném polním dni o bramborách v Olešné na Havlíčkobrodsku ředitel společnosti Medipo Agras H. B. Havlíčkův Brod Vlastimil Rasocha.

Bramborářství v ČR je podle Rasochy plně integrované s trhem EU, „Ceny vždy určuje dovoz. Nicméně i přesto může nastat situace, kdy v ČR budou ceny vyšší než v Německu či Francii. „Pokud je v republice na trhu více brambor, vytváří se tlak na cenu a jsme pod cenou zmíněných zemí. Na konci sezony pak se cena zvyšuje,“ vysvětlil Rasocha. Podle něj se tím otevírá velká příležitost právě pro skladování brambor.
Rasocha připomněl, že na začátku letošní sezony byla jiná situace než před rokem. Minulý rok byl z hlediska odbytu mimořádně dobrý, protože na trhu nebyly brambory z předchozí sklizně. Odbyt raných brambor byl tak velice rychlý. Na počátku letošní sezóny byl ale zaznamenán velký tlak dovozů jak raných brambor z Itálie a ze Španělska, tak i pozdních brambor. Rasocha přesto nehodnotil odbyt raných brambor jako špatný. Podle  něj však následně nastal rychlý pokles ceny, a to z ceny kolem deseti korun za kilogram na současných 3,5 koruny až pět korun. „Vloni v této době byla farmářská cena pět až šest korun za kilogram,“ řekl Rasocha.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down