V porovnání s dlouhodobým průměrem by se mohla letošní sklizeň chmele přiblížit 5700 až 6000 tun. Choroby a škůdce se daří udržovat pod prahem hospodářských škod. Začátek sklizně se v jednotlivých podnicích liší. Většina plánuje odstartovat sklizeň v období 16. až 24. srpna. Informovali o tom na Chmelařském dnu, který se uskutečnil 10. srpna ve Stekníku na Lounsku zástupci Svazu pěstitelů chmele ČR a Ústředního a zkušebního ústavu zemědělského. Letošní sklizňová výměra chmele podle nich představuje 4945 hektarů. Plocha chmele roste již čtvrtým rokem.
Pěstitelé investovali značné množství financí do obnovy porostů a technologií pro pěstování a sklizeň chmele, aby uspokojili poptávku na trhu pěstování chmele.
Jak zaznělo při úvodních proslovech, čeští pěstitelé se potýkají ze strany Evropské unie s trendem spočívajícím v bezprecendentním tlaku na snižování vhodných účinných látek na ochranu chmele a limitů jejich dávek. Dalšími brzdami jsou nedostatek pracovních sil a nedostatek srážek v rozhodujícím období.*