23.02.2016 | 10:02
Autor:
Kategorie:

Propad horských oblastí

Zemědělce ve znevýhodněných oblastech LFA výrazně zasáhl pokles prostředků pro oblasti LFA. Farmář na horách nemá totiž prostor „k manévrování“, nemá dostatečně produktivní rostlinnou ani živočišnou výrobu. Uvedl to na členském shromáždění Svazu marginálních oblastí (SMO) v Horoměřicích u Prahy jeho předseda Milan Boleslav s tím, že již dnes se tato skutečnost odráží v ekonomice horských a podhorských farem. Proto svaz žádá ministerstvo, aby přesuny prostředků, například z degresivity, realizovalo ve prospěch LFA a ekologického zemědělství.

Boleslav připomněl, že prostředky ve druhém pilíři se snížily zhruba na 80 procent ve srovnání s obdobím 2007 až 2013, zatímco prostředky v prvním pilíři stouply. Navíc v těchto oblastech stále není dostatečně kompenzovaná újma zejména za a péči o veřejné statky.  Ministr zemědělství Marian Jurečka přiznal, že v nastavení společné zemědělské politiky se udělalo několik chyb a hlavní chybou byla práce s nepřesnými daty. „Nyní bychom to dokázali nastavit jinak,“ podotkl ministr v souvislosti s výrazným poklesem prostředků v oblastech LFA. Podle předsedy svaz proto usiluje alespoň o podporu nepřímou cestou, například o welfare na masný skot v národních dotacích, zahrnující také ekologické zemědělství, a zahrnutí welfare pro ekologické farmáře do Programu rozvoje venkova. Co se týká ekologického zemědělství, Boleslav řekl, že cítí určitý odklon od výraznější podpory tohoto směru, zejména formou snížení rozpočtové obálky i menší podpory v investicích. Podle ministra v této souvislosti šlo o kompromis. Jurečka poukázal na to, že v ekologickém zemědělství je 12 procent zemědělské půdy a reálná produkce je velmi nízká. Řekl, že v příštím období budou podpořeni zejména zpracovatelé a ti, kteří se budou sdružovat do odbytových organizací.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down