20.04.2017 | 08:04
Autor:
Kategorie:

Růst cen mléka se zřejmě zastaví a cena se stabilizuje

Cena mléka v České republice vloni kopírovala celoevropský světový vývoj a je odrazem současného chování trhu. Průměrná cena mléka za rok 2016 byla 6,70 koruny za litr a byla o 12,5 procenta nižší než v předchozím roce. Od srpna však došlo k obratu a cena mléka roste. Tento trend se pravděpodobně zastaví s jarní krmnou sezónou a cena se stabilizuje. K možnému pokračování růstu ceny by opět mohlo dojít na podzim. Uvedl to minulý týden na valné hromadě Českomoravského svazu mlékárenského v Průhonicích jeho předseda Jiří Kopáček. 

Kopáček připomněl, že loňský rok byl pro mlékaře velmi náročný. Ceny syrového mléko poklesly na nejnižší hladinu od roku 2009, zásoby sušeného odstředěného mléka v EU byly na nejvyšší úrovni od počátku devadesátých let. Od června 2016 docházelo v EU sice ke snižování dodávek mléka, přesto jejich nárůst přestavoval 765 milionů tun, z toho bylo asi 400 milionů tun kvůli tomu, že loňský rok byl přestupný. Ve druhé polovině roku byly zaznamenány vyšší porážky krav v EU asi o 6,7 procenta, zvýšil se přímý prodej mléka ze dvora a telata byla krmena ve větší míře syrovým mlékem. Světový obchod s mléčnými výrobky se vloni mírně zvýšil, více se obchodovalo se sýry, ale obchod sušeného mléka naopak poklesl. „Poptávka v Číně se sice mírně oživila, ale je stále ještě nižší než v roce 2014. Pořád však platí ruské embargo na dovoz potravin,“ poznamenal.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down