01.07.2021 | 10:07
Autor:
Kategorie:

Uplynulá bramborářská sezóna se bude řadit k těm horším

Celková sklizňová plocha brambor vloni činila 29 965 hektarů a byla o více než tisíc hektarů větší než v roce 2019. Jedná se o plochu včetně dopočtu domácností. Uvedl to předseda Českého bramborářského svazu (ČBS) Josef Králíček na jednání valné hromady, kde byl opět zvolen do čela této organizace na další funkční období. Podle něj pandemie a navazující protikoronavirová opatření negativně ovlivnila chod drtivé většiny subjektů. Z toho důvodu uplynulá sezóna bude patřit pro řadu pěstitelů brambor k těm horším.

Králíček upřesnil, že konzumní brambory se minulém roce pěstovaly na ploše 15 215 hektarů, brambory pro výrobu škrobu na 5847 hektarech a sadba na ploše 2815 hektarů. Plocha drobných pěstitelů činila 6088 hektarů. „Došlo k nárůstu produkčních ploch na Vysočině a ve Středočeském kraji, kde stoupají téměř pravidelně a fakticky se dá říct, že brambory se stěhují do středních Čech,“ sdělil. Předseda poukázal na to, že farmářské ceny brambor se po řadu měsíců pohybovaly pod výrobními náklady. Navíc zejména pěstitelé dodávající konzumní brambory do jídelen, škol a podobných provozů ztratili odbyt, náhradní řešení hledali obtížně a část produkce museli nakonec zlikvidovat. Na kompenzace ze strany státu jich podle Králíčka dosáhl jen zlomek. „Problémy měli ale pěstitelé z celé Evropy, propad odbytu výrobků z brambor a převis nabídky tlačil farmářské ceny směrem dolů,“ podotkl.
Letošní výsadba podle Králíčka se v ranobramborářské oblasti uskutečnila za poměrně dobrých podmínek a včas. Na Vysočině se však v řadě podniků kvůli deštivému počasí značně protáhla. „Sklizeň raných brambor v Polabí začala zhruba s desetidenním zpožděním a nižšími výnosy,“ řekl. Podle něj porosty konzumních brambor zpoždění již eliminovaly. Na Vysočině se ale letos nečeká nadprůměrná produkce, mimo jiné i proto, že část porostů trpěla po určitou dobu suchem. Předseda zdůraznil, že pro pěstitele brambor je naprosto klíčovou záležitostí podpora citlivých komodit v rámci dobrovolné podpory vázané na produkci (VCS), kam jsou zařazeny i škrobárenské a konzumní brambory. Svaz proto bude nadále usilovat o zachování stávající podpory škrobárenských brambor a o navýšení sazby pro konzumní brambory.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down