18.03.2015 | 03:03
Autor:
Kategorie:

Vína z dovozu pouze v označených baleních

Víno z dovozu by se do budoucna mohlo prodávat pouze v označených baleních, která nelze znovu plnit. Po dnešním jednání s vinaři to novinářům řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. Tuzemští vinaři budou moci sudové víno prodávat kromě svých sklepů či prodejen i ve smluvních vinotékách. Smlouvy by však měla nově evidovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Ministerstvo chce novelu předložit vládě do konce prvního pololetí.

"Tím víceméně zásadním způsobem zužujeme ten prostor, aby mohlo docházet k ilegální manipulaci s nápojem, aniž by o tom věděl dovozce a ten, kdo ho stáčí nebo prodává," uvedl ministr. Pro dozorové orgány pak bude díky plánovaným změnám jednodušší najít konkrétního viníka.
"Zahraniční sudová vína nebo vína vyrobená u nás z dovezených hroznů necháme stočit do balení určeného pro konečného spotřebitele, a to v obalu, který se nedá znovu naplnit (takzvaný bag in box nebo láhev)," řekl Jurečka. Zákazníci tím podle něj získají větší jistotu, že si nekupují pančované víno.
Domácí vína vyrobená z hroznů sklizených v ČR budou moci vinaři prodávat ve svém sklípku, ve vlastní vinotéce či ve vinotéce, se kterou uzavře smluvní vztah. Smlouvy bude evidovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Ministerstvo chce návrh předložit vládě ještě v prvním pololetí, platit by měla od začátku příštího roku.
"Plánujeme posílit počty inspektorů zemědělské a potravinářské inspekce, kteří se zaměří výhradně na obchod s vínem," řekl ministr. Chce zároveň jednat s celní správou, aby také vyčlenila několik svých zaměstnanců pro tuto oblast. "Kontroly vína by pak zajišťovali společně," dodal.
"Bohužel dnes až příliš často se setkávají inspekční orgány s tím, že za moravská vína jsou vydávány různé padělky, plagiáty, spíše hodně drahé vinné střiky, které Moravou maximálně projely v cisterně, která nebyla ani oznámena orgánům celní správy," uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek. Hejtman dnes podpořil i vznik takzvané vinařské Kobry, společného pracovního týmu Generálního ředitelství cel, policie a SZPI.
Vinaři, kterým bude prokázáno porušování zákona, by podle záměru ministerstva měli přijít na dobu dvou až tří let o možnost čerpat dotace.
Podle Svazu vinařů ČR stát přijde v důsledku černého trhu s vínem ročně o 2,5 miliardy korun. Nezdaněno skončí zhruba 100 milionů litrů vína ročně. Sudové víno se v Česku prodává zhruba na 30 000 místech. Takové množství prodejců prý není možné za současných právních předpisů uhlídat.
Podle předsedy dozorčí rady Svazu vinařů ČR Františka Mádla za hospodářský rok 2013/2014 představoval dovoz vína do Česka 1,349 milionu hektolitrů a vývoz vína přibližně 200 000 hektolitrů. Nejvíce jsou dovážena vína ze Španělska a Itálie, která představují více než polovinu celkového dovozu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down