21.05.2020 | 07:05
Autor:
Kategorie:

Zásadní je způsob obnovy lesů

Téměř 60 procent plochy, které má v majetku státní podnik Vojenské lesy a statky (VLS), spadá pod nějaký stupeň ochrany přírody. Proto se provádějí i speciální managementy na lesích i rybnících. Uvedl to včera v Chráněné krajinné oblasti Brdy ředitel VLS Petr Král s tím, že z pohledu ochrany přírody je nejzásadnější, jak budou obnovovány lesy a jakou budou mít druhovou skladbu, přičemž VLS preferují větší zastoupení listnatých stromů. "I tady je však určité procento smrku přirozené," poznamenal.

Podle Krále by VLS uvítaly, aby obnova lesů probíhala rychleji než nyní. "Pokud by totiž vznikly velké holiny, je to problematické i s odváděním vody, protože lesy zadržují vodu lépe než holina," podotkl ředitel VLS. Podle něj situace s výskytem kůrovce není ani v oblasti CHKO Brdy nejlepší, ale zatím dosahuje rozsahu, který je zaznamenáván v jiných oblastech, například na Vysočině. "Jestliže ale sucho bude pokračovat, lze očekávat to, že kůrovec bude gradovat i tady," míní Král s tím, že i v oblastech CHKO jde v podstatě o hospodářské lesy a z pohledu VLS je zásadní, co se tam bude sázet. Podle Krále letos pracovníci VLS na holinách sázeli vždy alespoň tři druhy dřevin, každá z nich měla zastoupení minimálně 20 procent. Lesníci také na části holin i stávajících porostů vysadili javor mléč a klen a břízu. Letos by VLS chtěly celkem vysázet 12,5 milionu lesních dřevin. Předloni jich VLS vysázely 20 milionů a loni 23 milionů. Podle ředitele VLS logistiku dodávek i samotnou výsadbu letos zkomplikovala opatření, která jsou spojená s pandemií nového koronaviru. Značnou část prací v lese totiž obstarávají zahraniční sezónní pracovníci.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down