Výroky německé europoslankyně Moniky Hohlmeierové, která byla s evropským výborem pro rozpočtovou kontrolu na misi v ČR a kritizovala české zemědělství, dokazuje, že europoslankyně českému zemědělství nerozumí. Na tiskové konferenci uvedli předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha a prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. V EU se nyní vyjednává o nastavení nových pravidel zemědělské politiky, svazy tak mají obavu z horších podmínek i vlivem zásahu europoslankyně.
"Česká republika má 14,8 procenta plochy ekologicky obhospodařované půdy, Německo polovinu – 7,3 procenta. Když sem přijede paní Hohlmeierová a mluví o intenzivním českém zemědělství a přijede z Německa, kde ho mají mnohem intenzivnější, tak to našim členům připadá jako absurdní záležitost," řekl Pýcha.
Svaz také kritizované europoslankyni odeslal dopis, v němž mimo jiné vysvětluje postavení svazu i situaci v tuzemském zemědělství a zve ji k jednání se zástupci svazu.
„ČR aplikovala a aplikuje degresivitu přímých plateb, aplikovala degresivitu ANC (krácení kompenzací středním a větším farmám), atomizovala opatření pro investice na mikro-projekty do jednoho milionu korun, svázala vstup do řady národních podpor s principem de minimis. To vše jsou jasné důkazy, že nástroje pro přerozdělení veřejných zdrojů od středních a větších k menším v ČR jsou implementovány. Pro některé to však stále není dost a je zjevné, že ani v budoucnu stejně nebude, bez ohledu na to, jaké kroky se učiní. A ačkoliv v EU končí každý den tisíce zemědělců, v ČR naopak do zemědělství vstupují nové podnikatelské osoby. Pokud by tedy byly rodinné farmy natolik znevýhodněny, jak to, že také u nás tyto farmy nekončí, ale naopak zemědělských subjektů přibývá? ČR je tak jediná země v EU, kde průměrná velikost zemědělských podniků klesá,“ uvádí se mimo jiné v dopise.