Vlastníci lesů by chtěli samostatné ministerstvo vodního hospodářství a lesů

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL) by chtělo zřídit samostatné ministerstvo vodního hospodářství a lesů. Lesy zabírají třetinu ČR, zasloužily by si větší kredit, řekl na tiskové konferenci nový předseda sdružení Jiří Svoboda. Sdružení vadí současná dvoukolejnost, kdy má část pravomocí ministerstvo zemědělství a část ministerstvo životního prostředí. SVOL sdružuje vlastníky lesů, kteří hospodaří na více než 20 procentech lesů v ČR. Necelou polovinu vlastní státní podnik Lesy ČR.

Ministerstvo zemědělství řeší kromě lesnické legislativy také lesnické dotace. Životní prostředí může lesnictví řešit skrze Českou inspekci životního prostředí a je také vrchním státním dozorem nad lesy. "Historie však ukázala, že nedokázalo zabránit rozvratu lesů," dodal s odkazem na resort řízený ministrem Richardem Brabcem a současnou kůrovcovou kalamitu Svoboda.
Sdružení by podle něho také chtělo zřídit kalamitní fond, ze kterého by se mohly vyplácet příspěvky majitelům, kteří kvůli kůrovci přišli o les. Podle místopředsedy SVOL Richarda Podstatzkého by mohl stát zavést ekosystémový příspěvek pro majitele lesů na plochu, podobný, jako mají zemědělci, kteří platby podle plochy polí získávají. "Stát by tím vyjádřil, že si lesů doopravdy váží a že ty lesy soukromé poskytují zdarma společnosti tyto důležité funkce. Když zmíním, co se dělo poslední dva roky s covidovou situací, tak lesy se staly místem, kde mohli lidé trávit svůj čas. My se tomu nebráníme – lesy jsou otevřené pro veřejnost, ale domníváme se, že by stát mohl tuto funkci ohodnotit," doplnil.
Ekosystémové služby činí podle studie prezentované SVOL zhruba 12 000 Kč na hektar. V návaznosti na výši dotace na plochu u zemědělců by SVOL chtěl roční příspěvek 2500 Kč na hektar lesních pozemků. To by jenom pro nestátní vlastníky představovalo pět miliard korun ročně, dodal místopředseda.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down