Výborný: Ministerstvo připravuje aplikaci na pomoc lidem ohledně cen potravin

Ministerstvo zemědělství připravuje aplikaci, která by spotřebitelům mohla pomoct zorientovat se v cenách potravin. Novinářům to při příležitosti podzimní potravinové sbírky řekl ministr zemědělství Marek Výborný. Ten také bude na začátku prosince jednat se zástupci řetězců a s potravináři.

"Ten problém dnes opravdu není u zemědělců. Když se podíváme na výkupní ceny mléka a potravinové pšenice, tak ty jsou defacto pod nákladovou cenou," řekl dnes Výborný.

"Nejsem ministrem, který by určoval ceny. Ministerstvo zemědělství má k dispozici jen nepřímé nástroje. Možnost mít online aplikaci, která by ukazovala, jaké jsou aktuální průměrné ceny základních potravin, jako to mají třeba v Řecku nebo v Rakousku, je cesta, kterou bychom se chtěli ubírat. Na ministerstvu zemědělství už na něčem podobném pracujeme," řekl dále ministr.

Detaily okolo aplikace bude Výborný se svým řeckým protějškem projednávat na jednání rady ministrů zemědělství v Bruselu 20. listopadu. "Ten efekt se v Řecku opravdu dostavil. Cena potravin tam nakonec klesla o nějakých zhruba 18 procent. Během prvního týdne si aplikaci do svých mobilních telefonů stáhlo 220 tisíc Řeků," dodal. Zprovoznění aplikace odhaduje nejpozději do půl roku.

Ministr se v prodejně řetězce Globus v Praze na Černém Mostě zapojil i do národní potravinové sbírky. Nákup za 9898,90 korun obsahoval položky českého původu ze seznamu doporučeného Potravinovou bankou. Výborný poděkoval dobrovolníkům a vyzval veřejnost k zapojení do sbírky. "Pojďme pomoci těm, kteří si sami často pomoci nemohou," řekl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down