Je potěšující, že spotřeba mléka a mléčných výrobků se – podle údajů statistiky – začíná mírně zotavovat. V uplynulém roce se konečně po dlouhých letech podařilo překročit hranici 200 kg mléka a mléčných výrobků na obyvatele, protože spotřeba dosáhla výše 207,3 kg. Na tomto vzestupu se významnou měrou podílí i sortiment zakysaných mléčných výrobků, a to 13 kg na osobu, z toho pak nejvyšší podíl představují jogurty, jejichž spotřeba dosáhla v loňském roce 9,3 kg na obyvatele.
Význam sortimentu zakysaných mléčných výrobků a především jogurtů je z hlediska uplatnění mléčné suroviny v mlékárenské výrobě podtržen stále narůstající výrobou, která v loňském roce dosáhla indexu 131,1 a i v letošním roce je její nárůst velice významný, do konce května bylo vyrobeno 41,7 tis. tun jogurtů, což představuje nárůst o téměř 20%.
Z pohledu uplatnění na vnitřním trhu je však velice významnou položkou také výše dovozu tohoto sortimentu výrobků. V loňském roce bylo do ČR dovezeno celkem 22 tis. tun zakysaných mléčných výrobků, z toho jogurty představovaly téměř 21 tis. tun. Pro srovnání: oproti roku 1997 toto množství znamená nárůst dovozu jogurtů o 448,5%. Podíl na domácí spotřebě pak představuje více jak 20% což znamená, že každý pátý spotřebovaný jogurt byl vyroben a dovezen ze zahraničí, přestože se naše výrobky zahraničním svou kvalitou plně vyrovnají a v čerstvosti je i předčí. Nejvíce jogurtů bylo v loňském roce z celkového objemu dovezeno z Německa – 60%, dále pak z Polska 23% a z Maďarska 13,%. Lze říci, že zhruba 70% nárůstu spotřeby v roce 1999 bylo kryto výrobky z dovozu, což z hlediska řešení problematiky trhu mléka u nás znamená horší uplatnění suroviny, vyrobené našimi zemědělci na tuzemském trhu a větší nároky na podporu vývozu přebytků.
Tendence minulého roku pokračují ve výrobě a spotřebě jogurtů i v letošním roce, v případě dovozů však s ještě větší intenzitou. Zatímco se za první čtyři měsíce loňského roku dovezlo celkem 7 358 tun zakysaných mléčných výrobků, z toho jogurtů 7 106 tun, bylo za toto období v roce 2000 dovezeno celkem již 9 714 tun těchto výrobků, z toho jogurtů 7 707 tun. Znamená to, že zakysaných mléčných výrobků bylo do dubna letošního roku dovezeno o 32% více, než ve stejném období loňského roku.
Co můžeme udělat pro to, aby se tato situace změnila? Je jasné, že tuzemské jogurty jsou kvalitou, chutí, ale i atraktivností obalů naprosto srovnatelné se zahraničními výrobky, jsou však čerstvé, protože mají kratší cestu ke spotřebiteli. Bylo by tedy dobře, kdyby spotřebitel, při výběru své značky, tyto skutečnosti zohlednil. Své by však měl učinit i stát. Měl by vzít v úvahu, že ochrana trhu v této komoditě je naprosto nedostatečná, což dokládají čísla o nárůstu objemu dovozů, neprodleně přijmout potřebná opatření a zamezit mnohdy levným, protože subvencovaným, dovozům.