21.05.2018 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výroba vepřového na jihu Moravy v 1. čtvrtletí klesla

Výroba vepřového masa na jižní Moravě v prvním čtvrtletí klesla pod 7000 tun, meziročně jde o pokles o více než 300 tun. Na počtu porážek a objemu výroby se tak zatím neprojevil fakt, že počet chovaných prasat v prvním čtvrtletí vzrostl v kraji poprvé od roku 2007. Naopak trendu rostoucího stavu skotu odpovídá nárůst výroby hovězího ze 662 na 757 tun, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu.

Produkce vepřového klesala v minulých letech úměrně zmenšování a likvidaci chovů. Například v prvním čtvrtletí roku 2013 se vyrobilo zhruba 8500 tun vepřového. Důvody likvidace chovů v posledních letech jsou dva. Zaprvé se dováží levné vepřové ze zahraničí, zadruhé mnozí chovatelé museli kvůli neúrodným rokům kupovat krmivo a chov se prodražoval. Na kusy bylo letos v prvním čtvrtletí poražených prasat 75,6 tisíce, což je o pět tisíc méně než v roce předchozím. V dalším období by však mohl počet porážek růst, protože k 1. dubnu měli chovatelé 137 tisíc kusů, což je o 4600 více než před rokem.

Výroba hovězího klesala do roku 2014, do té doby mírně roste. Letos bylo za první tři měsíce poraženo 2310 kusů skotu, což je proti loňsku o 340 více, mírně se však snížila průměrná jateční hmotnost - na 606 kilogramů. Výroba skopového a kozího masa je prakticky zanedbatelná. Zatímco loni se v prvním čtvrtletí nevyrobilo žádné, letos to byly tři tuny.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down