Přibližně 12 tisíc lidí navštívilo během dvou dnů celostátní výstavu zemědělské techniky Den Zemědělce, která se uskutečnila 13. a 14. září v obci Kámen na Pelhřimovsku. První den přilákal přibližně sedm tisíc návštěvníků, druhý den pět tisíc. Zájemci mohli zhlédnout nejnovější zemědělskou i lesnickou techniku s praktickými ukázkami. Nechybělo ani předvádění dronů a robotů. Akci zorganizovalo vydavatelství Profi Press ve spolupráci s VOD Kámen a dalšími partnery.
Ministr zemědělství Marek Výborný ve svém projevu při zahájení akce připomněl, že zemědělci mohli žádat o dotace na nové technologie v prvním kole příjmu žádostí v rámci intervencí rozvoje venkova ze Strategického plánu společné zemědělské politiky pro léta 2023 až 2027, které skončilo 12. září. Z celkově alokovaných osmi miliard korun směřuje na investice do zemědělských podniků 4,8 miliardy. Podle předběžných čísel bude možné pokrýt podané požadavky nejméně z 65 procent. „Vzhledem k tomu, že ne každý bude schopen proinvestovat, tak se zřejmě posuneme ještě více,“ míní Výborný. Předseda představenstva Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) Josef Kučera pak poznamenal, že právě 13. září bylo spuštěno 16. kolo příjmu žádostí v programu Investiční úvěry Zemědělec.
Využití robotů v praxi
Podle ministra budoucnost českého zemědělství bude dána právě tím, jak bude schopno reagovat na každodenní výzvy. K tomu pomohou právě moderní technologie a robotické systémy. Vědecký pracovník České zemědělské univerzity v Praze Milan Kroulík připomněl, že moderní zemědělské stroje už využívají prvky automatizace a autonomie, jako je například navigace, monitoring, telematika a předávání dat, to je dneska ta největší přidaná hodnota, Dodal, že samotný robot je na vrcholu cesty, která je ještě před námi. Podle jeho odhadu by ale mohlo být do pěti let zajišťováno autonomními robotickými stroji 30 procent polní práce. První roboty v České republice pracují třeba v zelinářských provozech a v sadech. Drony vybavené nádrží dokážou ošetřit plodiny i na špatně přístupných místech. „Narážíme trochu na legislativní omezení, je obecně zakázaná letecká aplikace přípravků na ochranu rostlin. Tam je nutno žádat povolení příslušné orgány,“ uvedl Kroulík. Cena těchto dronů se podle něj pohybuje ve statisících korun, i podle nádrže. Na výstavě byla k vidění například i robotická platforma určená pro mechanickou kultivaci půdy včetně pletí, která by mohla sloužit například v zelinářských provozech. Na stroje, které jezdí samy, ale zatím musí někdo dohlížet nebo musí být pozemek oplocený. Tyto technologie by podle Kroulíka mohly přitáhnout do zemědělství mladé lidi. Zároveň uvedl, že robotizace nebude pro každého, protože robotům se farma bude muset přizpůsobit a vytvořit pro jejich fungování podmínky, například dělením pozemků.
V rámci výstavy bylo také dosaženo nového českého rekordu, kdy na jednom poli pracovalo společně devět sklízecích mlátiček. Zápis „Největší flotily sklízecích mlátiček na jednom poli“ potvrdil to Miroslav Marek z pelhřimovské agentury Dobrý den, která spravuje českou databázi rekordů.
Den Zemědělce se koná každé dva roky. Letos se ho zúčastnily téměř dvě stovky vystavovatelů. Generálním partnerem byla společnost ČSOB Leasing a záštitu nad touto akcí převzal ministr zemědělství Marek Výborný.