07.11.2022 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoz obilí z Ukrajiny zatím vykazuje meziroční pokles o 31 procent

Ukrajina zatím v nynější sezóně vyvezla téměř 14,3 milionu tun obilí, což je ve srovnání se stejným obdobím předchozí sezóny pokles 30,7 procenta. S odvoláním na údaje, které dnes zveřejnilo ukrajinské ministerstvo zemědělství, o tom informovala agentura Reuters.

Ukrajina je významným světovým producentem a vývozcem obolí. Kvůli ruské invazi a následné blokádě černomořských přístavů ale vývoz obilí prudce klesl. To přispělo ke zvýšení světových cen potravin a k obavám z jejich nedostatku zejména v Africe a na Blízkém východě.

Tři černomořské přístavy byly odblokovány koncem července na základě dohody mezi Moskvou a Kyjevem, kterou zprostředkovaly OSN a Turecko. Nynější sezóna začala v červenci a trvá do června příštího roku. Dosavadní vývoz zahrnoval podle údajů ministerstva zemědělství 5,4 milionu tun pšenice, 7,7 milionu tun kukuřice a 1,2 milionu tun ječmene.

Vláda v Kyjevě uvedla, že Ukrajina by letos mohla sklidit 50 až 52 milionů tun obilí, což je výrazně méně než rekordních 86 milionů tun loni. Propad zdůvodňuje nižšími hektarovými výnosy a také ztrátou půdy ve prospěch ruských sil.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down